REKLAMI GEÇ

Egekent Hastanesi Diyetisyeni Müge Mertcan’dan Ramazan sonrası beslenme uyarısı

Egekent Hastanesi Diyetisyeni Müge Mertcan’dan Ramazan sonrası beslenme uyarısı

Ramazan ayında değişen beslenme şeklinden rutine geri dönmenin besin çeşitliliğiyle olması gerektiğini vurgulayan Egekent Hastanesi Diyetisyeni Müge Mertcan, özellikle Ramazan Bayramı’nda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 27 Nisan 2022 Çarşamba, 15:46

Ramazan ayı boyunca rutin beslenme alışkanlıklarının değiştiğine dikkat çeken Egekent Hastanesi Diyetisyeni Müge Mertcan, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi beslenme ve tatlı tüketimi konularında uyarılarda bulundu.

Rutin beslenmeye geri dönmenin besin çeşitliliğiyle olması gerektiğinin altını çizen Mertcan, “Ramazan ayında öğün sayısının azalması ve açlık süresinin uzun olması nedeniyle daha az besin tüketiliyordu. Normal rutinine dönen vücut için beslenmede arttırılan öğün sayısı ile porsiyonda da bir anda artış olması bedeni fazlasıyla yoracaktır. Bunun için porsiyonları bir anda fazlasıyla arttırmak ve tek tip beslenmeye yönelmek yerine yavaş yavaş ve çeşitli besin alımında fayda var” diye konuştu.

BAYRAMDA BESLENME VE TATLI TÜKETİMİ
Bayramlarda Türk kültüründeki tatlı ikramlarına da dikkat çeken Diyetisyen Müge Mertcan, “Bayramın en güzel yanı birçok kişinin ailesini ziyaret etmesi ve bayram sofralarında buluşulmasıdır. Sofrada geçirilen zamanın uzun olması nedeniyle, yemek miktarları fark etmeden artabilir ve bu durum yemek bitiminde fazla besin alımına bağlı sindirim problemleri yaşanmasına, nefes almakta zorluk çekilmesine sebep olabilir. Bundan kaynaklı gün içerisinde bağırsak problemleri ve mide yanmaları açığa çıkabilir. Bayram kültürü ülkemizde çok kıymetli bir noktada ve ikramları ile meşhurdur. Bu nedenle fazla miktarda tatlı tüketimi olmaktadır. Aynı şekilde şeker ve çikolata da fazla tüketildiği için kan şekerinin hızlı şekilde yükselip alçalmasına neden olacağından dengesizliklere yol açabilmektedir” dedi.

Bayram için beslenmeye dair tüyolar veren Diyetisyen Müge Mertcan, “Bayram sabahında besin alımına besleyici ve lifli besinlerle başlamak gün içerisinde iştah kontrolü sağlanmasına yardımcı olacaktır. Tatlı ikramlarının yoğun olduğu günde tercihlerde bulunmak, yoğun ve fazla miktarda tüketimden kaçınmak önemlidir. Bayramda tansiyonu, kalp hastalığı, şeker hastalığı olan kişiler sağlıklı süreç için beslenmelerine daha fazla önem göstermesi gerekmektedir” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

SU TÜKETİMİ ÖNEMLİ
Su tüketimine de her zamanki gibi dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Mertcan, şu önerilerde bulundu:

“Su tüketimi her zaman çok önemli. Bayram nedeniyle, çay, kahve gibi normal günden fazla tüketilen sıvıların yanında, su tüketimini dengelemeyi hatırlamak faydalı olacaktır. Gün içerisinde yeterli su tüketimini alışkanlık haline getirilmelidir.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı