REKLAMI GEÇ

Uzm. Dr. Osman Aydın uyardı: Soğuk havalarda cildinizi nemsiz bırakmayın

Uzm. Dr. Osman Aydın uyardı: Soğuk havalarda cildinizi nemsiz bırakmayın

Denizli Özel Egekent Hastanesi Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. Osman Aydın, kış mevsiminin cilt üzerindeki olumsuz etkilerini anlattı. Dr. Aydın, soğuğa maruz kalan cildin kuruduğunu ve nemsiz kaldığını belirterek, bunun cilt hastalıklarını tetiklediğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Şubat 2024 Cuma, 10:49

Soğuk ve kuru kış aylarının tüm cilt tiplerini etkilediğini belirten Uzm. Dr. Osman Aydın, cildin soğuk kış günlerinde kuru havanın etkisiyle nemsiz kaldığını ifade etti.

Uzm. Dr. Osman Aydın, “Eğer cildiniz kurumaya eğilimliyse, uzun ve sıcak duşlar yerine kısa ve ılık duş almalısınız. Sıcak duşlar, cildin yağ tabakasına zarar verir ve cildi kurutur. Kış boyunca, gliserin içeren yağsız bir nemlendirici kullanmalısınız. Eğer cildiniz çok kuru ve çatlamışsa, krem veya losyon yerine merhem veya balsam türü nemlendiriciler seçilmeli” dedi.

Cilt nemlendirmenin önemine dikkat çeken Dr. Osman Aydın, “Cilt yapısındaki nem miktarının azlığı, cilt problemlerinin hızlanmasına neden olmaktadır. Egzama, yağlı egzama, gül hastalığı, soğuğa bağlı kurdeşen, soğuğa bağlı kuru kaşıntı ve sedef hastalığı gibi cilt problemleri, kuruluk nedeniyle alevlenir ve bu hastalıklarda artış görülmektedir. Bu gibi hastalıklara sahip olan kişilerin, özellikle kış aylarında ciltlerini bol bol nemlendirmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı