REKLAMI GEÇ

Dr. Özhan: Pasif içicilerde kanser riski yüzde 30 artıyor

Dr. Özhan: Pasif içicilerde kanser riski yüzde 30 artıyor

Denizli Özel Egekent Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Nail ÖZHAN sigaranın akciğer kanseri üzerindeki önemli etkilerine dikkat çekti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Şubat 2024 Perşembe, 11:25

Dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin hem kadında hem erkekte akciğer kanserinde yüksek olduğunu belirten Dr. Nail Özhan “akciğer kanserinin en büyük nedenlerinden olan günlük içilen sigara sayısı, sigara içme süresi, erken başlama yaşı, dumanı derin çekme, katran miktarı  ve sigara dumanına pasif olarak maruz kalınması  akciğer kanseri riskini artırmaktadır” dedi.

Pasif içicilik, kendi sigara içmediği halde çevresel tütün dumanına maruz kalınmasıdır olarak tanımlayan Dr. Nail Özhan “Pasif içicilik kalp hastalıkları ve diğer rahatsızlıklara neden olabileceği gibi akciğer kanseri riskini de artırır. Kendileri sigara içmedikleri halde ev veya işyerlerinde pasif olarak dumana maruz kalan kişilerde akciğer kanseri gelişme riski %20-30 artmaktadır. Çünkü sigara dumanında 7 binden fazla kimyasal bulunuyor ve bunların yüzlercesi zehirli, 50’den fazlası ise doğrudan kanser yapıcı özelliğe sahip.” diye belirtti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı