REKLAMI GEÇ

Kadınların en büyük derdi: Menopoz

Kadınların en büyük derdi: Menopoz

Denizli Özel Egekent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Habibe Radiye Akgün, menopozun da aynı ergenlik dönemi gibi kadınların normal yaşamında, süregelen süreçlerden biri olduğunu, hormonlardaki dalgalanmalar sonucunda hem kadının fizyolojisinde hem de ruh halinde değişiklikler meydana getirebildiğini ifade etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Ekim 2023 Çarşamba, 10:07

Menopoz dönemine ilişkin değerlendirmeler yapan Op. Dr. Habibe Radiye Akgün, menopoz kelimesinin mens ve paus kelimelerinden oluştuğunu, mensin ay demek pausun da durmak, yani ay halinin sona ermesi manasına geldiğini ifade etti. Op. Dr. Akgün, tişinin menopoza girdiğinin söylenebilmesi için yaklaşık 1 yıl boyunca adet görmemesi ya da hormonlarının menopoz düzeyinde olması gerektiğini kaydetti.

MENOPOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Adette düzensizlik, adet görmeme, geceleri ateş basması, terlemeler, ciltte kuruma, kırışıklık artışı, vajinada kuruluk, cinsel isteksizlik, kemik kaybında artış gibi şikayetler olabildiğini belirten Op. Dr. Habibe Radiye Akgün, “Menopozda hastalarımızın şikayetlerine göre tedaviler düzenlenir. Bunlar bazen hormon tedavileri bazen de bitkisel takviyeler ve vitaminlerdir“ dedi.

Dünyada menopoz yaşının 45 ila 55 arası normal olarak kabul edildiğini dile getiren Akgün, Türkiye’de ise ortalama 47 ila 49 yaş arası normal menopoz zamanı olarak bilindiğini vurguladı.

Op. Dr. Habibe Radiye Akgün, “40 yaşından önce gelişen menopoz durumu erken menopoz olarak kabul edilir, bu durumda kişinin tedavi süreci değişmektedir” diye konuştu.

Menopozun bazı kadınlar için rahat bir dönemin başlangıcı olarak adlandırılabildiğini vurgulayan Denizli Özel Egekent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Habibe Radiye Akgün, “Özellikle gebe kalma endişesi, aşırı adet kanamasına bağlı kansızlık, adet düzensizliği, adet ağrıları gibi şikayetleri olan hastalar menopoz döneminde kan kaybının bitmesiyle bazı kadınlar rahat bir nefes alırlar. Hastaların şikayetlerine göre tedavileri düzenlenir, özellikle menopozdaki kişilerin senede bir mutlaka kadın doğum muayenesi olması, ultrason yapılması, meme muayenesi yapılması ve kemik ölçümü yapılması önemlidir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı