REKLAMI GEÇ

Op. Dr. İsmet Çerçi uyardı: Yalancı bahara dikkat

Op. Dr. İsmet Çerçi uyardı: Yalancı bahara dikkat

Denizli Egekent Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İsmet Çerçi erken gelen bahar konusunda uyardı. Dr. Çerçi, ani hava değişimlerinin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini ve enfeksiyona zemin hazırladığını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Mart 2024 Cumartesi, 11:00

Denizli Egekent Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İsmet Çerçi, erken gelen baharın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Dr. Çerçi, “Sıcaklık değişimlerinin yaşandığı ilkbahar mevsimine yaklaştığımız gündüzleri sıcak akşamları soğuk olan şu günlerde evlerde kapı pencere, araçlarda karşılıklı açık pencere arasında cereyana maruz hızlı ısı değişimleri bağışıklığımızı etkileyebiliyor ve enfeksiyona zemin hazırlayabiliyor” dedi.

Güneşe rağmen düşük hava sıcaklıklarının yanıltıcı olabileceğine dikkat çeken Dr. İsmet Çerçi, “Havaların ani değişimleri yetişkinler daha fazla çocukları etkiliyor. Hassas olan yapıları nedeniyle çocuklar hasta olmaya daha çok meyilli oluyor. Çocukluk çağının sık görülen hastalıklarından biri olan bademcik ve geniz eti hastalığıda havaların ani değişimiyle artış gösteriyor. Kreş ve okul çağındaki çocukların daha fazla mikroorganizmaya maruz kalıyor olması da bu hastalığı tetikliyor” dedi.

Yalancı bahar diye adlandırılan sıcak havalara aldanmamak gerektiğini vurgulayan Dr. İsmet Çerçi, “Sıcaklığa uygun giyinmek, iyi beslenmek ve uykusuz kalmamak bağışıklığımızı ayakta tutar” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı