REKLAMI GEÇ

Özel Egekent Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ömür Atacan Atasoy’dan Ramazan’da migren tavsiyeleri

Özel Egekent Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ömür Atacan Atasoy’dan Ramazan’da migren tavsiyeleri

Özel Egekent Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ömür Atacan Atasoy, Ramazan boyunca oruçtan kaynaklanan baş ağrısı ve migrenin önlenmesi için altın değerinde tavsiyelerde bulundu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Mart 2024 Çarşamba, 10:58

Uzm. Dr. Ömür Atacan Atasoy, oruçtan kaynaklanan baş ağrısı ve migreni önlemek için kafein tüketiminin oruç öncesi aşamalı olarak azaltılması gerektiğine dikkati çekti.

Ramazan’ı migrensiz geçirmeye yönelik önemli tavsiyelerde bulunan Uzm. Dr. Ömür Atacan Atasoy, şu önerilerde bulundu:

“Özellikle çok sık kafeinli yiyecek ve içecekleri tüketenler, 16 saatten daha uzun süre yiyecek ve içecek tüketememe ile çekilme sendromuna yakalanabilir. Bu durum ise baş ağrısı ve migreni tetikleyebilir. Çekilme sendromunu yaşamamak için oruç öncesi günlük miktarı azaltıp sabit bir kan düzeyi sağlayacak şekilde az olarak akşamdan sahur vaktine kadar bu miktarı almalıdırlar.”

Oruç kaynakı baş ağrısının, uzun etki süreli olan naproksen veya benzeri ilaçlarla başarılı bir şekilde önlenebildiğine dikkat çeken Atasoy, “Oruç kaynaklı baş ağrısı zonklama tarzında migren benzeri özellikler gösteriyorsa veya migren öyküsü olan bir kişide ortaya çıkarsa, menstrüel migren için önerildiği gibi rizatriptan veya eletriptan adlı ağrı kesicilerle kısa bir önleyici tedavi yapılabilir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı