REKLAMI GEÇ

Uzm. Dr. Ahmet Bilge: Ramazan Ayı’nda sıvı tüketimini ihmal etmeyin

Uzm. Dr. Ahmet Bilge: Ramazan Ayı’nda sıvı tüketimini ihmal etmeyin

Özel Egekent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Bilge, Ramazan Ayı’nda su içmenin önemine dikkat çekti, sıvı tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 16 Mart 2024 Cumartesi, 11:40

Özel Egekent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Bilge, sağlıklı bir oruç dönemi geçirmeye yönelik önemli uyarılarda bulundu. Ramazan Ayı boyunca özellikle sıvı tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Dr. Ahmet Bilge, iftardan sahura kadar geçen süre içerisinde minimum 10-12 bardak su içilmesi gerektiğini vurguladı. Bilge, çay ve kahvenin susuzluğu giderdiği izlenimi verse de aslında iftara kadar olan sürede vücutta su kaybına neden olduğunu kaydetti.

Uzm. Dr. Ahmet Bilge, “İnsan vücudunun yüzde 60’tan fazlası sudan oluşuyor. Yeterli su tüketmenin zorlaştığı Ramazan Ayı’nda, vücutta sıvı kaybı gerçekleştiğinde metabolik denge bozuluyor. Bu durum beraberinde tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, bayılma, baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik gibi belirtileri getiriyor. Vücudumuz gün içerisinde idrar çıkışı, terleme, vücut salgılarının üretimi ve daha birçok farklı yolla belli miktarda su kaybediyor. Hava sıcaklığının yüksek olduğu ilkbahar ve yaz aylarında su kaybı daha da fazla oluyor. İftardan sahura kadar geçen sürede bu kaybı karşılayacak miktarda su içemediğimizde ise vücudun su oranının düşmesine, bir diğer deyişle dehidrasyona bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları baş gösteriyor” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı