REKLAMI GEÇ

KURBAN BAYRAMINDA BUNLARA DİKKAT!

KURBAN BAYRAMINDA BUNLARA DİKKAT!

Özel Denizli Tekden Hastanesi Kardiyoloji Uzmanları Kurban Bayramı öncesi özellikle büyükbaş hayvan kesimi yapacakları ve özellikle kalp hastalarını kırmızı et tüketimi konusunda uyardı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 29 Eylül 2014 Pazartesi, 13:57

Özel Denizli Tekden Hastanesi Kardiyoloji Uzmanları Dr. Göktürk Kaçar ve Dr. Özgür Taşköylü, kurbanlığı keserken aşırı derecede güç sarf edildiğini belirtip, bu sırada tansiyon, kalp damar, şeker gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin kalp krizi geçirme ihtimallerinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Uz. Dr. Kaçar, büyükbaş kurbanlıkların kesiminin zor olduğunu ve güç gerektirdiğini vurgulayarak “Kişi hem şeker, kalp damar ya da tansiyon hastası, hem de aşırı heyecanlı ise kurbanı kendisi kesmemeli. Çünkü bu durumda çok heyecanlanacak ve kalbini zorlayacaktır. Bu kişilerin kesim sırasında kalp krizi geçirmemeleri için kurbanlarını başkasına kestirmeleri faydalarına olacaktır” dedi.

Uz.Dr. Kaçar, şeker, kalp damar ve tansiyon hastalarını Kurban Bayramı’nda et tüketimi konusunda da uyardı. Şeker, kalp damar ve tansiyon hastalarının fazla miktarda özellikle yağlı kırmızı et tüketiminden uzak durmasını isteyen Kaçar “Bu tür hastalar, kurban eti tüketirken mümkün olduğunca az et tüketmeli ve haşlama et tüketmeli” tavsiyesinde bulundu.

“KURBAN ETİNİ YAĞSIZ TERCİH EDİN!”
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Taşköylü ise; Kurban Bayramı’nda et tüketimiyle ilgili şu uyarılarda bulundu: “Şeker, kalp damar ve tansiyon hastaları, beslenmeye en çok dikkat etmesi gereken hastalık grubudur. Yanlış ve düzensiz beslenme bu hastalık grubunda ciddi tehlikeler doğurur. O yüzden biz doktorlar olarak Kurban Bayramı’nda kırmızı et ve tatlı tüketimine dikkat edilmesini istemekteyiz. Çünkü hem kırmızı et, hem de şekerin fazla tüketimi, sadece şeker, kalp damar ve tansiyon hastalarında değil, normal insanlarda bile ciddi sağlık tehlikeleri doğurabilir. Kronik kalp hastalığı bulunan insanlarımıza hiç kırmızı et tüketmeyin demiyoruz. Bir süre dinlendirilmiş kurban etini dengeli tüketsinler. Az miktarda ve abartmadan. Mümkün olduğunca yağsız yerinden ve haşlama olarak. Sakatat ve kuyruk yağı tüketiminden uzak dursunlar. Bunun yanında bayram ziyaretlerinde kavurma ikramlarını geri çevirmesi bilsinler. Tatlılarda ise sütlü tatlıları tercih etsinler.”
Uz. Dr. Taşköylü, bayramlarda insanların ilaçlarını da ihmal ettiklerine dikkat çekerek, “Şeker, kalp damar ve tansiyon hastaları, bayram telaşına kapılıp, ilaçlarını hiçbir zaman ihmal etmemeli. İlaçlarını saatinde ve dozunda almalılar” hatırlatmasında bulundu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı