REKLAMI GEÇ

Sonbaharda nasıl besleneceksiniz?

Sonbaharda nasıl besleneceksiniz?

Özel Denizli Tekden Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı diyetisyen Meryem Güç, mevsimler arası geçişlerde sağlığın korunması için özellikle beslenme konusuna dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Eylül 2014 Çarşamba, 14:30

Soğuk kış günlerinin yaklaştığı bu tarihlerde birçok hastalık kapıda bekliyor. Havaların soğumaya başladığı mevsim geçişlerinde soğuk algınlıkları, grip ve bronşit gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor. Bu aylarda bağışıklığımızı güçlendirmek, hastalıklara yakalanma sıklığını azaltmak ve kolay atlatabilmek için yeterli ve dengeli beslenmek şart!

Özel Denizli Tekden Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı diyetisyen Meryem Güç, sonbahar mevsiminde doğru beslenmenin nasıl olacağını anlattı.

Mevsim geçişlerinde daha fazla vitamin, mineral ve antioksidanlara ihtiyaç duyulacağını belirten diyetisyen Meryem Güç, vitamin ve mineral deposu olan taze sebze ve meyve grubuna önem verilmesine, bunların ise doğal ve doğru kaynaklardan temin edilmesinin önemli olduğunu söyledi. Güç “Antioksidanlar hücredeki oksitlenmeyi önleyen maddelerdir. Savunma mekanizmasını güçlendirir, vücut direncini arttırırlar. Böylece kişiler hastalıklara yakalanma riskini azaltırlar yakalansalar bile hastalığı kısa sürede atlatabilirler. Vitaminlerden A, C, E minerallerden ise selenyum, çinko ve magnezyum antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklığı desteklemede önemli yer tutmaktadırlar” diye konuştu.

Diyetisyen Meryem Güç, ayrıca yazdan sonbahara geçişte güneşin etkisinin azalması ile ısı değişimlerine maruz kalan cilt ve metabolizmanın, soğuk hava ile daha kolay mücadele etmek için yavaşlamaya başladığını söyledi.Güç “Güneşin etkisi azaldığı için anksiyete, depresyon ve yorgunluk hissinde artış görülür. Bunu kontrolaltına almak için özellikle B grubu vitaminlerinden zengin beslenmek gerekir. Tam tahıllı ekmekler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünleri B vitamininden zengin besinlerdir. Bu dönemde bol sebze ve meyve tüketmek, bol su içmek, kan şekeri kontrolünü sağlamak ve bolca balık tüketmek depresyon hallerine karşı fayda sağlar” dedi.

En Güçlü Antioksidan Kaynakları ise şöyle:
A vitamini: Karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, havuç, kayısı, yumurta
C vitamini: Kuşburnu, maydanoz, yeşil sivri biber, karalahana, karnabahar, çilek, limon, portakal, greyfurt
E vitamini: Soya yağı, bitkisel yağlar, yağlı tohumlar
Selenyum: Deniz ürünleri, böbrek, yürek ve diğer etler
Çinko: Et, karaciğer, bulgur, balık, süt, yumurta, badem içi, ceviz, elma, kuru baklagiller
Magnezyum:Badem, ceviz, fındık, fıstık, muz, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı