REKLAMI GEÇ

Tekden uzmanından hıçkırık uyarısı

Tekden uzmanından hıçkırık uyarısı

Özel Denizli Tekden Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Kemal Kul, 48 saati aşan ve geçmeyen hıçkırıkların, beyin damarlarında tıkanma ya da kalp zarında enfeksiyon oluşumunun habercisi olabileceğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 20 Temmuz 2016 Çarşamba, 12:39

Özel Denizli Tekden Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Kemal Kul, hıçkırık, belirtileri ve denizli-tekden-hickirik-1etkilerine ilişkin bilgiler verdi. Göğüs kafesi ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram denilen bir kas tabakasının bulunduğunu belirten Kul, “Diyafram, esnek bir yapıya sahiptir. Nefes aldığımızda karın boşluğuna iner, nefes verdiğimizde ise göğse doğru yükselir. Bu alçalma ve yükselmeler senkronize bir şekilde sürer gider. Ancak bu senkronizasyon bozulduğunda ekstradan bir nefes alınır. Bu ekstra nefes, ses tellerinde titreşime yol açarak tok bir sese neden olur. Bu tok ses hıçkırıktır” dedi.

BEBEKLİKTEN YAŞLILIĞA HERKESTE GÖRÜLÜR
Hıçkırığın, bebeklikten yaşlılığa kadar herkeste görüldüğünü anlatan Dr. Kul, “Kısa süreni kolay tolere edilir. Uzun süreni ise rahatsız edicidir, kaygı ve paniğe yol açar. Üç haftadan daha uzun süren hıçkırığa kronik hıçkırık denir. Kronik hıçkırık erkeklerde daha sık görülür. Bunun nedeni erkeklerde diyafram kaslarının daha kalın olmasıdır. Gelip geçici hıçkırıklar, sıklıkla sindirim sistemi rahatsızlıklarına bağlıdır. Ancak masum sanılan bir hıçkırığın arkasında ciddi bir pankreas iltihaplanması, safra taşı hatta kalp krizi bile olabilir” dedi.

Diyafram ile yemek borusu sinirlerinin birbirleri ile sıkı bir ağ ördüğüne işaret eden Kul, “Diyafram ile mide sinirleri arasında örülen ağ ise son derece gevşektir. Yemek yerken, özellikle de acı ve baharatlı besinler tüketirken oluşan hıçkırık, işte bu ağın gevşekliğinden kaynaklanır” diye konuştu.

‘Gör’ diye bilinen mide reflüsünde kronik hıçkırığın sıklıkla görüldüğünü anlatan Dr. Kemal Kul, “Hatta bazı reflü olgularında hıçkırık tek bulgudur. Yemek borusu ve mide kanserleri hıçkırığa neden olabilir. İnatçı hıçkırıklar için kapsamlı tetkikler gerekir. Bunların başında da endoskopi gelir. Kronik böbrek yetmezliğinde hıçkırık sıktır, hıçkırığın şiddeti kandaki üre seviyesi ile doğru orantılıdır. Kontrolsüz şeker hastalarında da hıçkırık görülür. Ameliyat sonrası hıçkırık anesteziden ötürüdür, kısa sürede düzelir. Karın zarına ait yerel ya da yaygın enfeksiyonlar hıçkırığa yol açarlar. Koroner arter hastalığı hatta kalp krizi hıçkırığa neden olabilir. Aşırı yemek, acılı besinler hıçkırığa yol açarlar. Bazı ilaçlar da hıçkırığa neden olabilir. Bunların başında romatizma ilaçları, kortizon ve teskin ediciler gelir” dedi.

NE YAPILMASI GEREKİYOR?
Kısa süreli nefes tutmanın, bir kese kâğıdı içerisine nefes alıp vermenin, şeker emmenin, buzlu su ile gargara yapmanın hıçkırığı ortadan kaldırabileceğini dile getiren Dr. Kemal Kul, “Bunların içinde en pratik olanı kese kağıdı yöntemidir. Bu yöntemin esası, kese kağıdı içinde soluk alıp vermektir. Korkutarak hıçkırığı gidermekten söz edenler de vardır ama pek rağbet etmeyin. İlacı vardır ancak yan etkileri de mevcuttur. Hıçkırık için ilaç, ancak hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Akupunktur ve psikoterapi, kronik hıçkırık tedavisinde yararlı olabilecek diğer tedavi yöntemleridir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı