Tenisçi dirseği ev hanımlarını da etkileyebilir - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Tenisçi dirseği ev hanımlarını da etkileyebilir

Tenisçi dirseği ev hanımlarını da etkileyebilir

Özel Denizli Tekden Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden ev hanımlarına önemli bir uyarı. Çok sık cam silme ve bulaşık yıkama sırasında da tenisçi dirseği olarak adlandırılan rahatsızlığı yaşayabilirsiniz.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 31 Ekim 2016 Pazartesi, 11:51

Sonbaharın sonuna yaklaştığımız şu günlerde her evde ve her bayanda kış temizliği telaşı başladı. Boya-badana ve cam silmeler kış hazırlığının vazgeçilmezleri. Ancak temizliğe koyulmadan önce bu uyarıları dikkate alın.

Özel Denizli Tekden Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları Op. Dr. Fazıl Cüneyt Aydoğan ve Op. Dr. Necip Özateş, dirseğin aşırı kullanımına neden olan sık cam silme ve tornavida sıkma işlemlerinin, tenisçi ve golfçü dirseği olarak adlandırılan rahatsızlığa neden olabileceğini söyledi.

Op. Dr. Fazıl Cüneyt Aydoğan, dirseğin aşırı kullanımına neden olan sık cam silme ve tornavida sıkma işlemlerinin, tenisçi ve golfçü dirseği olarak adlandırılan rahatsızlığa neden olduğunu söyledi.

denizli-tekden-tenisci-dirsegi-hastalik-cuneyt-aydoganÖNEMSENMİYOR! AMA İLERLEDİĞİNDE CİDDİ SORUNLARA YOL AÇIYOR
Dirsekle ilgili problemlerin, toplumun yüzde 1’i ile 5’inde görülmesine rağmen, önemsenmediği için ilerleyen dönemlerde ciddi hasarlara neden olduğunu belirten Op. Dr. Fazıl Cüneyt Aydoğan, “Tenisçi ve golfçü dirseği sorunları, sadece raket sporlarıyla uğraşanları ve golfçüleri etkilemiyor. Gün içinde temizlik ve yemek yaparken sık sık kol ve dirsek bölgesini çalıştıran ev hanımları, bilgisayar başında uzun saatler geçiren ofis çalışanları ve uzman yardımı almadan bilinçsiz spor yapan kişiler bu problemlerle sık sık karşılaşabiliyor” dedi.

TENİSÇİ DİRSEĞİNDE AĞRI GÜN SONUNDA HİSSEDİLİR
Hastalığın, adını tenis oyunu sırasında hasara neden olan elarkası vuruşundan aldığını ifade eden, Op. Dr. Necip Özateş ise şunları söyledi:

“Çoğu zaman çok sık tornavida kullananlarda ve pencerelerini sık silen ev hanımlarında da görülebilmektedir. Bu sorun nedeniyle artarak devam eden ağrı, dirseğin dış tarafında hissedilir. Ağrıya şişlik ve ısı artışı da eşlik edebilir. Hareket kaybının yaşanmadığı dirsekte ağrı daha çok gün sonunda kendini belli eder. Tekrarlayan çevirme hareketleri tendonların gerilmesine ve ağrının şiddetlenmesine sebep olur. Röntgen görüntülerinde çoğunlukla bu sorun tespit edilemeyebilir. Bu sorunun tedavisi için soğuk uygulama, bazı ilaçlar, özel egzersizler ve epikondil bandı faydalı olmaktadır. Şiddetli ve ısrarcı ağrılar için ise uzman doktorlar tarafından ağrılı bölgeye enjeksiyon yapılır. Sorun daha ciddi boyutlarda ise cerrahi müdahale gerekebilir.”

GOLFÇÜ DİRSEĞİ İÇİN ÖZEL EGZERSİZLER UYGULANMALI
Golfçü dirseği rahatsızlığının ise, adını, golf oyunu sırasında yapılan tırpanlama hareketinden aldığını kaydeden Op. Dr. Necip Özateş, “Bu sorun, dirseğin iç kısmında ağrıya neden olur. Dirsek eklemi etkilenmediği için hareketledenizli-tekden-tenisci-dirsegi-hastalik-necip-ozatesrde kısıtlanma yaşanmaz. Golfçü dirseği sorunu genellikle uzman doktor tarafından yapılacak muayene sonucunda belirlenir. Bu sorun sonrasında ortaya çıkan yangı ya da iltihabi reaksiyon durumunda soğuk uygulama, istirahat ve ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca şiddetli ağrı durumunda yine kortizon enjeksiyonu yapılmaktadır. Şişmeyi önlemek için dirseğe sarılacak elastik bandajlar kasların zorlanmasını engelleyecektir. Özel egzersizler ve kademeli bir rehabilitasyon ise günlük aktivitelere hızlı dönüşü sağlayacaktır. Başlangıç tedavisi olan istirahat ve ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda ultrasonik dalgalarla hasarlanmış bölgede iyileşme sağlanabiliyor. Dirseğe iğne yapılması gibi girişimsel olmayan bu işleme ESWT deniliyor” diye konuştu.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN
Dirsek sağlığının korunması için, uzman kontrolünde egzersizler yapılması gerektiğini söyleyen Op. Dr. Necip Özateş, tekrarlayan hareketlerde kısa molalar verilmesi ve buna rağmen ağrı hissedilmesi durumunda doktora başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı