15 Şubat’ta yüz yüze eğitime başlayacak köy okulları hazır - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

15 Şubat’ta yüz yüze eğitime başlayacak köy okulları hazır

15 Şubat’ta yüz yüze eğitime başlayacak köy okulları hazır

Salgın koşullarının hafif seyrettiği ya da virüsün hiç görülmediği köy ve benzeri yerleşim yerlerinde okullar, 15 Şubat’ta başlayacak yüz yüze eğitime hazırlandı. Okullarda tüm önlemlerin alındığını belirten Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Kent genelinde 7.714 öğrencinin haftanın 5 günü yüz yüze eğitime başlayacağını bildirdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Şubat 2021 Perşembe, 18:17

Ekici, 15 Şubat Pazartesi günü itibariyle, birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulların tamamı, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il ve ilçe millî eğitim müdürlükleri iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda tüm ilkokul ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve özel eğitim anaokullarında haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçileceğini ifade etti.

Ekici, “Denizli’de 15 Şubat Pazartesi günü itibariyle birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan 48 ilkokulda 1.173 öğrenci, 62 bağımsız resmi anaokulunda 6.524 öğrenci, 1 özel eğitim anaokulunda 150 öğrenci ve 30 özel okul öncesi eğitim kurumunda 1.040 öğrenci, seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki 237 resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar, imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyeleri ile bu okulların bünyesindeki anasınıflarında 15.000 öğrenci, haftada beş gün yüz yüze eğitime başlayacak.

Yüz yüze eğitime geçiş hazırlıkları kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı, “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu”na göre, okullardaki tüm alanlarda öğrenciler arasında 1-1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde kapasite düzenlemeleri gerçekleştirdi. Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda yüz yüze eğitime başlayacak okullara ihtiyaç duyulan dezenfektan ve temizlik malzemeleri gönderildi” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Denizli’de eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren okulların %99.5’inin okulum temiz belgesi standartlarında olduğunu belirterek, 687 okulda yapılan inelemeler sonucunda “Okulum Temiz” belgesi verildiğini söyledi.

Ekici, “Okul içerisinde öğrenci, öğretmen ve diğer çalışanların maske kullanımıyla ilgili belirlenen kurallar ve gerekli uyarılar yazılı ve görsel olarak paylaşıldı.

Okullarda temizlik görevlilerinin iş esnasında maskenin yanı sıra eldiven, bone ve benzeri korucuları kullanmaları için önlem alındı. Okullarda belirlenen noktalarda maske, eldiven gibi atıklar için ayrı olmak üzere elle temas etmeden açılıp kapanabilen atık kutuları yerleştirildi.

Eğitim ortamlarının düzenli olarak doğal yollarla havalandırılması için gerekli düzenlemeler yapıldı. Alanların taşıdıkları hijyen riskine göre sıklıkta temizlik ve dezenfekte işlemleri gerçekleştirilip kayıtlar tutuluyor.

Sınıflarda yüksek sesle etkinlik yapılmaması için düzenlemeler yapıldı. Salgın hastalıktan korunma yollarıyla ilgili eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Öğrenciler arasında malzeme alışverişi yapılmaması konusunda gerekli bilgilendirmeleri içeren uyarılar ilgili alanlara asıldı.

Okullara ziyaretçi kabul edilmemesi başta olmak üzere veliler ve diğer ilgili taraflarca uyulması gereken konular, okulların web siteleri ve diğer iletişim araçları ile duyuruldu. İlgili tarafların uyması gereken kurallara ilişkin taahhütler alındı” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı