REKLAMI GEÇ

2022’de 1,3 milyon insanı öldüren verem, hala en yaygın hastalıklardan biri

2022’de 1,3 milyon insanı öldüren verem, hala en yaygın hastalıklardan biri

Verem (tüberküloz), insanlık tarihinin en uzun süre devam eden ve can alan bakterilerinin başında geliyor. Hastalığa dikkat çekmek için her yıl farklı etkinlikler yapılıyor. Verem haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Denizli Sağlık Müdürü Berna Öztürk; dünyanın, hastalığı 2030’a kadar yeryüzünden kaldırmayı hedeflediğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Ocak 2024 Pazar, 13:26

Denizli’de 7-13 Ocak Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası etkinlikleri kapsamında Denizli İl Sağlık Müdürlüğü, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Denizli Verem Savaşı Dispanseri ve Denizli Verem Savaşı Derneği işbirliğiyle ‘Verem Hastalığı ve Korunma Yolları’ konulu resim ve kompozisyon yarışması düzenlenerek dereceye giren öğrencilere ödül verildi.

ERKEN TANI HAYATI KURTARIYOR
Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Betül Abdüloğlu, bulaşıcı özelliği nedeniyle dünyanın hala dörtte birinin tüberküloz mikrobuyla karşı karşıya kaldığını söyledi, “Her yıl bu tüberküloz enfeksiyonu olan kişilerden yüzde 10 oranında yeni verem hastaları ortaya çıkıyor. Hastalıkta erken tanı hayat kurtarıyor” dedi.

KOVİD’DEN SONRA EN ÇOK CAN ALAN HASTALIK
2022 yılında dünyada yaklaşık 10,6 milyon yeni tüberküloz hastası ortaya çıktığını ve 1,3 milyon insanın tüberkülozdan hayatını kaybettiğini belirten Denizli İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, dünyada veremin yok edilmeye çalışıldığını söyledi. “Çok ciddi bir pandemi dönemi geçirdik ve birçok insanımızı pandemide kaybettik. Baktığımızda verem hastalığı, COVID-19’dan sonra en çok ölüme sebep olan bulaşıcı hastalıktır.
Hala değerini devam ettiriyor. Dünya Sağlık Örgütünün hedefi 2030 yılında veremi dünyadan kaldırabilmek, o zamana kadar belki bunu sağlayamasak da en azından ölümlerin yüzde 90’ını azaltmak istiyoruz. Hastalık bulaşmış olan insanları da en az yüzde 80 azaltmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşabilir miyiz, elbette ki ulaşabiliriz. İnsanoğlunun baş edemediği hiçbir konu yoktur. Bununla da baş edeceğiz. İlimizde takip ettiğimiz aktif verem hasta sayılarımız yıllara göre giderek azalmakta olup yine de hala yok olmuş değil. İnşallah gelecekte veremsiz, sağlıklı, güzel günler diliyorum” dedi.

VEREMİ ANLATAN ÖĞRENCİLERE ÖDÜL
77. Verem Eğitimi ve Propaganda haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödül verildi.
Resim alanında Pamukkale Zeytinköy Hayırseverler Ortaokulu’ndan Tuna Orhan 1., Merkezefendi Hayırseverler Ortaokulu’ndan Zeynep Selin Kuzdere 2., Pamukkale Hürriyet Ortaokulu’ndan Hasıba Muhammadi 3. oldu. Komposizyon yarışmasında da Kale Mustafa Şipar Anadolu Lisesi’nden Betül Aday 1., Acıpayam Anadolu Lisesi’nden Şeyda Birgin 2., Pamukkale Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nden İpek Elif Şahin 3. oldu. Ayrıca Doğrudan Gözetimli Tedavi çalışmalarında başarılı olan sağlık çalışanlarına teşekkür belgesi verildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı