Acıpayam ve Çivril Devlet Hastaneleri belgelerini yeniledi, anne dostu hastane - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Acıpayam ve Çivril Devlet Hastaneleri belgelerini yeniledi, anne dostu hastane

Acıpayam ve Çivril Devlet Hastaneleri belgelerini yeniledi, anne dostu hastane

Acıpayam Devlet Hastanesi ve Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastanesi’nde bir haftadır devam eden denetimler tamamlandı. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden görevlendirilen ekipler raporu hazırladı, son iki yıldır “Anne Dostu Hastane” ünvanının sahibi olan iki hastane belgelerini güncelledi, Türkiye’de bu ünvanı kazanan 66 kamu hastanesi arasındaki yerini korudu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Eylül 2019 Cuma, 12:23

Son iki yıldır “Anne dostu hastane” ünvanının sahibi olan Acıpayam Devlet Hastanesi ve Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastanesi’nde yeni dönem denetimleri tamamlandı. Değerlendirmelerin sonunda Sağlık Müdürlüğü’nü ziyaret eden ekip, Sağlık Müdürü Berna Öztürk’e süreç hakkında bilgi verdi. Başarılı bir değerlendirme süreci geçtiğine vurgu yapan ekip, Acıpayam ve Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastaneleri’nin yıllık değerlendirmeden olumlu sonuç aldığını söyledi.

Ziyarette her iki hastaneye ilişkin açıklamalar yapan Sağlık Müdürü Berna Öztürk, Türkiye’de 66 kamu hastanesine “Anne Dostu Hastane” ünvanın verildiğini, Denizli’de Acıpayam Devlet Hastanesi’nin 2017 yılında, Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastanesi’nin de 2018 yılında tüm kriterleri yerine getirerek bu ünvanı hak ettiğini belirterek, Sağlık Bakanlığı’nca yapılan son yıllık değerlendirme sonucunda da ünvanlarının güncellendiğini söyledi.

Değerlendirme sürecinde emeklerinden dolayı hastane yönetimleri ile birim çalışanlarına teşekkür eden Öztürk, “Anne Dostu Hastane Projesi, Sağlık Bakanlığımız tarafından anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek ve hastanelerin güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen önemli bir projedir. Bu model ile anne adaylarına öncelikle hastanelerde kurulan Gebe Bilgilendirme Sınıfları aracılığıyla gebelikte yaşayacakları tüm süreçle ilgili uzman sağlık personeli tarafından bilgi verilmekte, normal doğumun avantajları yanında sezaryen ile doğumun ancak hekimin tıbben gerekli görmesi durumunda uygulanan tıbbi bir yöntem olduğu anlatılmaktadır. Anne adaylarına doğum sürecinde ilaçsız ağrı ile baş etme yöntemleri uygulanmaktadır. Yine mahremiyete dayalı tek kişilik ‘Modern Doğum Üniteleri’nin oluşturulması esas alınmakta, bu amaçla hastanelerde anne adaylarının doğum ve lohusalıklarını aynı odada yapmalarına olanak sağlayan, tek kişilik, yanına refakatçi almaya olanak sağlayan yeni doğum odaları oluşturularak kendilerini ev ortamında hissetmeleri sağlanmaktadır. Doğum sonrası annenin bebeği ile en kısa sürede ten tene teması sağlanarak, eğitimli sağlık personeli tarafından anne sütü ve emzirme konusunda desteklenmeleri sağlanmaktadır. Anne dostu hastanelerde görev yapan ebelere ise düzenli aralıklarla eğitim verilerek ebeliğin güçlendirilmesi ve hizmet kalitesinde artış sağlanmaktadır. Denizli’ye çok yakışan bu ünvanı iki hastanemiz de birlikte kazandırmanın ve anne sağlığı hizmetlerinin niteliği ile niceliğini artırarak anne adaylarımıza güvenli, kaliteli doğum hizmeti sağlayabilmenin gururu ve mutluluğunu beraberinde yaşıyoruz. Güvenli ve kaliteli gebelik izlemi ve doğum hizmeti almak bütün anne adaylarının en temel hakkıdır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı