REKLAMI GEÇ

Artık diyaliz evde olacak

Artık diyaliz evde olacak

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından diyaliz hastaları için ‘Evde Hemodiyaliz’ uygulaması başlatılıyor. Kamu kurumları arasında Türkiye’de ilk kez Denizli’de başlayacak ‘Evde Hemodiyaliz’ uygulaması sayesinde hastalar daha konforlu ve zaman kısıtlaması yaşamadan tedavilerini kendileri yapabilecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Eylül 2014 Salı, 15:02

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği bünyesinde bulunan hastanelerde diyaliz tedavisi gören hastalar için Türkiye’de örnek olacak bir uygulama başlatılıyor. Kamuda ilk kez Denizli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından başlatılacak Evde Hemodiyaliz uygulamasıyla diyaliz hastaları alacakları eğitimle tedavilerini evlerinde kendileri yapabilecek. Bu sayede haftada üç gün dört saat yerine günlük sekiz saat diyaliz alacak olan hastaların kanında biriken zararlı maddelerin temizlenmesi artacak, buna bağlı olarak da hastanın yaşam süresi ve kalitesi artmış olacak.

ic-1

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Osman Acar Üçler’e taşınan Genel Sekreterliğe bağlı Denizli Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezi’ni ziyaret ederek diyaliz hastalarına müjdeli haberi verdi. Evde Hemodiyaliz uygulamasının Genel Sekreterlik bünyesinde başlayacağını söyleyen Acar, ihale aşaması bittikten sonra Evde Hemodiyaliz uygulamasına geçileceğini belirterek, “Genel Sekreterliğimize bağlı Denizli Devlet Hastanesi’nde 24, Acıpayam Devlet Hastanesi’nde 9 ve Çivril Devlet Hastanesi’nde 12 olmak üzere toplam 44 adet diyaliz cihazımız bulunmaktadır. Denizli genelinde bulunan 825 diyaliz hastasından 201 kişi birliğimize bağlı diyaliz merkezlerinde tedavi görmektedir. Diyaliz merkezlerimiz fiziki, tıbbi, teknik ve personel bakımından son derece donanımlı ve tam kapasite ile çalışmaktadır. Birlik olarak hastalarımızın uzun ve kaliteli yaşamalarına katkıda bulunmak, verilen diyaliz hizmetlerinde kaliteyi arttırmak amacıyla planladığımız en ileri tıbbi ve teknik altyapının gerektirdiği şekilde hazırlanan yeni hizmet binamız ve ev hemodiyalizi uygulamamız diyaliz hastalarımız için hayırlı olsun” dedi.

UYKUDA DİYALİZ TEDAVİSİ
Diyaliz hizmetlerinin son derece önemli olduğunu ve hastaların diyaliz tedavisinde sosyal yaşantılarından uzak kalmamaları noktasında evde hemodiyaliz uygulamasının devreye gireceğini anlatan Op. Dr. Osman Acar, entelektüel seviyesi yüksek olan, diyaliz eğitimi alabilecek ve evde kurulacak hemodiyaliz cihazını kullanabilecek hastaların evde hemodiyaliz uygulamasından yararlanabileceğini söyledi.

Acar, “Hemodiyaliz tedavileri haftada 3 gün 4 saat olmak üzere bir merkezde yapılmaktadır. Normal bir insanda vücudumuz zararlı olan maddeleri atmak, kan basıncını düzenlemek ve kalbi korumak için 24 saat çalışmaktadır. Bu nedenle haftada 3 gün 4 saat yapılan hemodiyaliz tedavisi tamamen yeterli bir tedavi değildir. Diyaliz tedavi süresini uzatmak, daha iyi ve yeterli diyalizle olacaktır. Ev hemodiyalizi sayesinde elde edilen konfor, özgürlük dışında asıl önemli kazanç hastaların daha uzun sürelerde örneğin 4 saat yerine 8 saat diyaliz alabilmesine olanak sağlamasıdır. Ayrıca evde hemodiyaliz sayesinde hastadan sıvı çekim hızı yarı yarıya düşmüş olacağından, diyaliz sırasında hastada tansiyon düşüklüğü, kramp gibi yan etkiler görülmeyecektir. Biriken zararlı maddelerin daha iyi temizlenebilmesi nedeniyle kas ve kemik yakınmalarında azalma olacak, kemik yapısında iyileşme gözlenebilecektir. Yaşam kalitesi, depresyon, uyku kalitesi, bellek ve seksüel fonksiyonlarda düzelme olacaktır. En önemlisi de diyaliz uygulama zamanı hastanın isteğine bağlı olarak belirlenecektir. Özellikle gece diyalizi ile tüm bir gün hastaya kazandırılacak, hasta iş okul, aile ya da başka aktiviteler için kendisine zaman ayırabilecek böylelikle yaşam alanı ve hayat kalitesi artmış olacak” dedi.

Yorumlar

Mustafa ugurlu   -  Bağlantı 10 Eylül 2014, 08:19

Bu gün denizli haberde okudugum en güzel en hayirli ve en degerli haber diyaliz hastalari icin yapilan bu güzel hizmet oldu.allah razi olsun insanimiza hastamiza deger verenlerden denizli kamu hastaneleri genel sekreterligine binlerce tesekkürler

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı