Ayak mantarına dikkat! - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Ayak mantarına dikkat!

Ayak mantarına dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Dermatoloji Uz. Dr. Mustafa Topsakal ayak mantarlarının en sık görülen ve en çok tekrar eden mantar enfeksiyonu olduğunu belirterek, nemli ve ılık ortamlarda ürediğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Aralık 2014 Salı, 12:42

Ayak mantarlarının daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görüldüğünü, insan, hayvan ve topraktan bulaşabildiğini söyleyen Uz. Dr. Mustafa Topkasal, “Ayak mantarları en sık insan kaynaklı bulaşır. Bulaşması direk temasla olabileceği gibi, terlik, ayakkabı, havlu gibi ortak kullanılan eşyalardan veya banyo, hamam, plaj ve benzeri ortak kullanım alanlarından olabilir. Sıkı ve kapalı ayakkabılar giyilmesi, naylon çorap kullanımı, ayakların yetersiz havalanması, ayak terlemesi, yıkandıktan sonra iyi kurulanmaması mantar oluşumunu kolaylaştıran faktörlerdir” dedi.
denizli-ddh-ayak-mantari-ic

Ayak mantarının en sık ayak parmak arasında oluştuğunu bununla birlikte ayak tabanı, ayak üst ve yan kısımlarında görülebildiğini belirten Topsakal, ayak parmak aralarında soyulma, beyazlık, çatlaklar şeklinde, ayak tabanında ise genellikle kuru yaygın kepeklenmeler ve deride kalınlaşmalar şeklinde görülebileceğini anlatarak şunları söyledi: “Ayak mantarları hastalarda ayakta kaşıntı, yanma hissi ve kötü koku gibi şikayetlere neden olabilir. Kaşınma yoluyla deride yaralar ve sıyrıklar açılması diğer mikroplar için giriş kapısı oluşturur ve değişik tiplerde ikinci bir mikrobik hastalık eklenebilir. Yılancık adı verilen mikrobik hastalığın ayaklar ve bacaklarda en sık görülme nedeni tedavi edilmeyen ayak mantarıdır. Ayrıca aynı bölgede yerleşebilen egzama, sedef hastalığı ve benzeri bazı hastalıklarla karışabilir.”

AYAKLARINIZI TEMİZ VE KURU TUTUN
Mantar olduğu düşünülen kısımdan alınan parçanın mikroskopta incelenmesi veya mantar üreme ortamına ekilerek üremenin olup olmadığına bakılmasıyla mantar tanısının konabileceğini anlatan Uz. Dr. Mustafa Topsakal, “Tanı konulduğunda hemen tedaviye başlanmalıdır. Basit vakalarda sadece deriye sürülen krem tarzında ilaçlar yeterli olabilir. Daha ciddi vakalarda ağızdan alınan ilaçlar gerekebilir. Ortalama tedavi süresi bir aydır. Tedavinin erken kesilmesi halinde mantar tekrarlayabilir ve tedaviye direnç gelişebilir” derken ayak mantarından korunmak için yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı: “Ayaklar temiz ve kuru tutulmalıdır. Pamuklu veya yünlü çoraplar giyilmeli, günlük veya gerekiyorsa daha sık değiştirilmelidir. Dar ve sıkı ayakkabılar kullanılmamalı, yaz aylarında hava alabilen sandalet tarzı ayakkabılar tercih edilmelidir. Başkasının ayakkabısı, terliği giyilmemelidir. Hamam, banyo, duşlar, yüzme havuzları, spor salonları, soyunma odaları gibi yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yalın ayak yürümekten kaçınılmalıdır.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı