Bakanlığın kalite değerlendirmesi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Bakanlığın kalite değerlendirmesi

Bakanlığın kalite değerlendirmesi

Denizli’deki kamuya ait hastanelerde verilen sağlık hizmeti kimilerine göre çok iyi, kimilerine göre de vasat. Sağlık Bakanlığı’na göre ise, iki devlet hastanesi ile Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin puanları yüz üzerinden 98-99.

/ DENİZLİHABER / 11 Nisan 2014 Cuma, 11:03

Sağlık Bakanlığı Kalite Akreditasyon Daire Başkanlığı tarafından Denizli’deki hastanelerde yapılan kalite değerlendirme puanları açıklandı. Buna göre, Denizli Devlet Hastanesi 99, Servergazi Devlet Hastanesi 98, Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 98, Tavas Devlet Hastanesi 98 Sarayköy Devlet Hastanesi 97, Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi 96, Çameli Devlet Hastanesi 89, Çal Devlet Hastanesi 89, Honaz Devlet Hastanesi 86, Kale Devlet Hastanesi 64 puan aldı.

PUANLAR 100 ÜZERİNDEN VERİLİYOR
Denizli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Osman Acar, 2013 yılı kalite değerlendirme denetimlerinden geçen birliğe bağlı sağlık tesislerinin, geçen yıllara oranla başarılı bir performans ortaya koyarak yüksek puanlar aldıklarını belirtti.

Puanlamanın sağlık kurumlarındaki bölümlerin hizmet sunumları incelenerek bakanlık kriterlerine göre ve 100 üzerinden yapıldığını belirten Acar, “Alınan bu kalite değerlendirme puanlarında, sağlık tesislerimizde çalışan temizlik personelinden hemşiresine, doktoruna ve yöneticilerine kadar tüm personelimizin emeği vardır” dedi.

Sağlığın önemli bir hizmet alanı olduğunu vurgulayan Acar, “Dolayısıyla bu alanda tıbbi hizmeti tam ve eksiksiz vermek çok önemli. Fakat bunun yanında, verilen hizmetin kalitesi, tıbbi hizmetlerin yanı sıra hasta ve hasta yakınlarının sağlık tesislerinden memnuniyeti de bizim için önemli konular. Görüyoruz ki yapılan 2013 yılı kalite denetimlerinde sağlık tesislerimizin kalite puanları önceki yıllara oranla artan düzeyde seyrediyor. Birlik olarak bundan büyük mutluluk duyduk. Göreve başladığımız günden bu güne öncelikli hedefimiz sağlık tesislerimizde hasta memnuniyeti ve kaliteli hizmeti arttırmaktı. Bugünden sonra da aynı hedef doğrultusunda yeni uygulamalarımızla bu memnuniyeti ve kaliteyi daha da yukarı seviyelere taşımaya çalışacağız” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı