REKLAMI GEÇ

Böbrek değil sanki taş ocağı

Böbrek değil sanki taş ocağı

Böbreğinde artan ağrılar nedeniyle PAÜ Hastanesi’ne gelen 32 yaşındaki Erdal Kalınkara hiç vakit kaybedilmeden ameliyata alındı. Kalınkara’nın böbreğinden irili ufaklı yaklaşık 1450 adet taş çıkarıldı.

/ DENİZLİHABER / 23 Haziran 2008 Pazartesi, 00:00

Uzun süredir şikayetçi olduğu böbrek ağrısı nedeniyle çalmadığı kapı kalmayan Erdal Kalınkara, son çare olarak soluğu PAÜ Hastanesi’nde aldı. Böbrek taşı teşhisiyle derhal ameliyata alınan Kalınkara’nın böbreğinden yaklaşık 1450 adet taş çıkarıldı.

Gittiği tüm hastanelerde böbreğinin alınması gerektiği cevabıyla karşılaşan Erdal Kalınkara, böbreğini kaybetmek istemediği için bu yönteme pek sıcak bakmadı ve tam 25 sene, böbreğindeki taşlarla birlikte yaşadı. Son çare olarak PAÜ Hastanesi’nin kapısını aşındıran Kalınkara, Prof. Dr. Zafer Aybek ve Prof. Dr. Levent Tuncal’ın önderlik ettiği bir ekiple birlikte ameliyata alındı. Kalınkara, kapalı böbrek ameliyatı yöntemiyle sağlığına kavuştu. 25 yılın ardından yeniden sağlıklı böbreklere kavuşan Kalınkara, kısa süre içerisinde taburcu olarak işine geri dönebilecek.

13 yıl önce Ege’de ilk defa bu yöntemi kullanmaya başladıklarını söyleyen Prof. Dr. Levent Tuncay, bu şekilde yapılan ameliyatlarda hastanın, daha kısa bir sürede taburcu edildiğini ve daha az acı çektiğini dile getirdi.

Modern yöntemlerin devreye girmeden önce yapılan açık böbrek taşı ameliyatlarının risk taşıdığını ve hastanın taburcu olma süresinin uzun olduğunu söyleyen Prof. Dr. Zafer Aybek, kapalı böbrek taşı ameliyatı (Perkütan Taş Cerrahisi) sayesinde hastalarda hiçbir yara izinin kalmadığına da dikkat çekti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı