REKLAMI GEÇ

Bu ameliyat DDH’de yapıldı

Bu ameliyat DDH’de yapıldı

Hem akciğer, hem de böbrek yetmezliğinden dolayı ölüm riski nedeniyle yıllardır ameliyat olamayan 70 yaşındaki Muharrem Akyıldız, Denizli Devlet Hastanesi’nde yapılan koroner by-pass ameliyatı ile sağlığına kavuştu

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Eylül 2014 Çarşamba, 11:38

70 yaşındaki Muharrem Akyıldız, hasta, koroner arter hastalığı ve beraberinde kronik böbrek yetmezliği ile akciğer yetmezliği şikâyetiyle Denizli Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan değerlendirmeler sonucuna göre, Hastane Yöneticisi ve Kalp – Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan ile ekibi tarafından hastaya, koroner by-pass ameliyatı yapıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan, “Hastamızın özelliği; koroner arter hastalığına eşlik eden kronik böbrek yetmezliği ve restriktif akciğer yetmezliğinin olmasıydı. Bu nedenle beraberinde böbrek yetmezliği de olan hastamızın, by-pass ameliyatı ile eş zamanlı ultrafiltrasyon yöntemini kullanarak kalp akciğer makinesiyle vücuttaki fazla biriken sıvılarını alarak ve birikmesini önleyerek ameliyatını başarıyla gerçekleştirdik. Kalp akciğer makinesiyle ultrafiltrasyon yöntemi, hemodiyaliz ile yapılabilen ve vücuttaki fazla sıvının alınmasını sağlayaraktan bize yardımcı olan bir yöntem. İşte biz de by-pass ameliyatı esnasında, kalp akciğer makinesiyle bu hastamızın böbrek yetmezliği nedeniyle oluşan sıvı yüklenmesinin önlemini almış olduk. Hastamız aynı zamanda restriktif akciğer yetmezliği de olduğundan dolayı hastamızın hem akciğer hem böbrek yetmezliği hem de eş zamanlı olarak koroner by-pass yöntemiyle yapılan ameliyatı ile koroner arter hastalığının tedavisini gerçekleştirdik. Ameliyatta kalp akciğer makinesinden başarıyla ayrılan hastamız 1 gün Yoğun Bakımda kaldıktan sonra serviste takip edildi. Hastamız ameliyat sonrası ilk gün yürütüldü. Şu an da hastamızı taburcu etmeyi planlıyoruz. Hastamız, bu yıl içerisinde; böbrek yetmezliği eşlik eden koroner kalp hastalığı olup by-pass ameliyatını başarıyla gerçekleştirdiğimiz beşinci hastamız oldu. Yani hemodiyaliz ihtiyacı olup, diyalize girip aynı zamanda by-pass ameliyatı ihtiyacı olan hastalarımızın da başarıyla hastanemizde ameliyatlarının yapıldığını ben vurgulamak istiyorum” diye konuştu. Saçkan, bu hastanın sağlığına kavuşmasında hem ameliyat, hem yoğun bakım sırasında hem de servis aşamasında yardımcı olan ekibine de teşekkür etti.

Muharrem Akyıldız ise 10 yıl boyunca kalp krizleri geçirdiğini ve sıkıntılı günler yaşadığını söyledi. Akyıldız, “Uzun yıllardır kalp problemim vardı. Aynı zamanda böbrek ve akciğer problemim de var. Bu yıllar boyunca başvurduğum hastanelerde ameliyat edilmem riskli görüldü. Daha sonra Denizli Devlet Hastanesi’ne başvurdum. Ve ameliyatım yapıldı. Ameliyat sonrası ilk gün yürütüldüm. Şu anda ağrım, sızım yok, çok iyiyim. Ameliyatımı gerçekleştiren doktorum Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan’a ve tedavim sırasında benimle ilgilenen hemşire ve hastane çalışanlarına teşekkür ederim” dedi.

Yorumlar

Volkan   -  Bağlantı 10 Eylül 2014, 15:18

Ameliyatı yapan doktoru ve hastane personelini tebrik ederim…

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı