REKLAMI GEÇ

Ciltteki küçük yaralara dikkat!

Ciltteki küçük yaralara dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Yaşar Selçuk, ciltteki küçük yara ve çatlakların fark edilemezlerse, kolayca enfeksiyon kapıp ayak ülserlerine (diyabetik ayak-nöropati) yol açabileceğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 19 Kasım 2009 Perşembe, 18:21

Ortopedi Uzmanı Dr. Yaşar Selçuk, diyabet hastalarının ayak bakımlarına dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Selçuk, şöyle konuştu: “ Nöropati, sinir hücrelerinin bir bozukluğudur. Diyabetik nöropati, diyabete bağlı olarak gelişen tehlikeli bir komplikasyondur. Bu tür nöropati genellikle ayak ve bacaklarla başlar. Nöropatinin ilk belirtileri ciltte karıncalanma, yanma veya cilt üzerindeki böcek sürünmesi gibi bir duygudur. Hasta, hastalığının ileri aşamasında ayak veya bacaklarını, yaraları ve nasırlarını hissetmez hale gelir. Bu nedenle küçük yaralar, kabartılar, nasır oluşumu, basınç noktaları veya kızarıklık açısından ayaklar düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Ayaklar incelenirken parmak arasındaki cildin kontrol edilmesi de ihmal edilmemelidir. Eğer ayakta bir değişiklik hissedilirse mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir.”

Uygun olmayan ayakkabıların cilt kalınlaşmasına ve nasır oluşumuna neden olduğunu, bunun da ayak ülserine yol açabileceğini belirten Ortopedi Uzmanı Dr. Yaşar Selçuk, kötü veya uygunsuz tabanlı ayakkabılarla yürümenin ayağın faal bölümünde yoğun baskı oluşturacağını ifade etti. Selçuk, “Yumuşak, rahat ve ayağa uyan ayakkabılar giyilmeli, yumuşak deriden imal edilen ayakkabılar ayağa göre şekil aldığı ve ayakta baskı oluşturmadığı için tercih edilmelidir. Ayakkabılar giyilmeden önce içlerinde yabancı madde olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü ayakkabılar diyabetik nöropati hastalarının yürürken fark edemeyeceği maddeleri bulundururlar. Metal paralar, kağıt ataşları ve benzeri maddeler uygun tedavi edilmediğinde kolayca enfekte olabilen yaralanmalara yol açarlar. Bu enfeksiyonlar, sıkça diyabetik ayak ülseri denen durumlara neden olurlar. Aynı zamanda aynı neden göz önüne alınarak yaralanma riski yüksek olduğu için çıplak ayakla yürümekten kaçınmalıdır” diye konuştu.

Nöropati hastalığının oluşmasını önleyebilmek için ayak bakımının da önemine vurgu yapan Ortopedi Uzmanı Dr. Yaşar Selçuk şöyle konuştu: “Ilık su da her gün 1–3 dakikalık ayak banyosu yapmak, ayak sağlığı için yararlıdır. Ayak banyosu yaparken yumuşak bir sabun kullanılmalı, ayak banyosu sonrası ayak iyice kurulanmalıdır. Daha sonra ayaklara nemlendirici krem ile masaj yapılmalıdır. Bu, cildi esnek tutacak ve enfekte olabilecek çatlakları engelleyecektir. Ayrıca tırnaklar hiçbir zaman sivri uçlu makasla kesilmemeli, ayak banyosundan sonra ayak tırnakları törpülenerek yuvarlak hale getirilmelidir. Tırnaklar kırılgan hale gelmişse veya iltihaplanmışsa enfeksiyonu önlemek için doktora danışılmalıdır. Ayrıca çoraplar her gün değiştirilmeli, aşırı sıcak ve soğuktan korunmalıdır. Sıcak su şişesi kullanmak yerine ikinci bir çorap tercih edilmedir. Ayaktaki kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesi için yürüyüş, dans, yüzme ve bisiklete binme uygun faaliyetlerdir.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı