REKLAMI GEÇ

“Cinsel korkular tedavi edilebilir”

“Cinsel korkular tedavi edilebilir”

Denizli Devlet Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Öz, evlilikte cinsellikle ilgili korkular ve vaginismusun nedenlerinin çoğunlukla psikolojik olduğunu ve tedavi edilebileceğini söyledi

/ DENİZLİHABER / 7 Eylül 2009 Pazartesi, 18:38

Dr. Ahmet Öz, ilk gece yaşanan sorunlar konusunda çiftlere tavsiyelerde bulundu. Dr. Öz, vajinismusun (kadınlarda ilişkiye girememe) fiziksel bir engel olmamasına karşın, kadının korku, kaygı ve endişelerinden ötürü cinsel ilişkiye izin vermemesi olarak tanımladı. Birleşme sırasında kadının vücudunda ve vajen bölgesinde istek dışı kasılmalar ve ağrı hissi oluşabileceğini belirten Dr. Öz, şöyle konuştu: “Bu kasılmalar kadının kontrolü dışında oluşur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında, vücutta bir kasılma, endişe ve panik hali olur. Kızlık zarının çok kalın olduğunu düşünen ve bu yüzden ilişkiye giremediklerini düşünen çiftler, cerrahi operasyonla buna çözüm arasalar da sorunun ortadan kalkmadığını görürler. Çiftler, bu durumda iyice mutsuzluğa ve karamsarlığa kapılıp ilişkilerini yıpratmaya ve birbirlerini suçlamaya başlarlar. Ama esas olarak vajinismusun nedenleri çoğunlukla psikolojiktir ve tedavi edilebilir” dedi.

Bu sorunla karşılaşan çiftlerin bazen anestezi ile bayıltma yöntemine başvurdukları, vajina bölgesindeki kasların kasıldığı düşünülerek botox uygulaması yapıldığı, ilaçla sakinleştirilmeye çalışıldığı, kas gevşetici ve alkol kullanıldığını ancak bu uygulamaların yanlış olduğunu belirten Dr. Öz, “Çok kolay tedavi edilebilen bir sorun olan vajinismus bu tip yanlış bilgi ve denemelerle büyür” dedi.

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Öz, tedavi edilebilir bir durum olan vajinismusun çözümü ile ilgili de şunları söyledi: “Bu sorunu birçok çift yaşamaktadır. Burada problem olan şey, bu sıkıntıyı yaşayan kişinin yalnızca kendisinde var olan garip bir sorun olduğunu düşünüp hekime başvurmamasıdır. Oysaki bu problemle karşı karşıya olan kadın sayısı hem ülkemizde hem de yurt dışında oldukça fazladır. 5 ya da 10 yıl evli kalıp ilişkiye giremeyip boşanan insan sayısı da küçümsenmeyecek kadar çoktur. Nedeni ne olursa olsun eğer çiftler işbirliğine istekliyse vajinismus her zaman tedavi edilebilir. Önemli olan tedaviyi istemek ve uzman hekime başvurmaktır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı