REKLAMI GEÇ

Çocuğunuz 2,5 yaşını geçmişse ciddiye alın!

Çocuğunuz 2,5 yaşını geçmişse ciddiye alın!

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yeşim Edirne Elcümen, çocuklarda sık görülen idrar yolu enfeksiyonu ve 2,5 yaşını geçmiş çocuklarda yaşanan alt ıslatma konularının ciddiye alınması gerektiğini belirterek ebeveynleri uyardı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Şubat 2015 Cuma, 09:55

Çocuklarda görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık rastlanan enfeksiyon hastalığının idrar yolları enfeksiyonları olduğunu belirten Op. Dr. Yeşim Edirne Elcümen, bu hastalığın çocuklarda kalıcı böbrek hasarına yol açabileceğine dikkat çekti.

Elcümen, “İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonun en önemli sebebi bakterilerdir. İdrarda normalde bakteri bulunmaz. Mesane veya böbreğe bakteri girip idrarın içinde çoğalırsa idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir. Bu tür enfeksiyonların en yaygını sistit bir diğer adıyla mesane enfeksiyonudur. Bir diğer tür enfeksiyon böbrek iltihabıdır, piyelonefrit olarak da adlandırılır. Böbrekte hasarın tamiri olmadığı için piyelonefrit istenmeyen bir durumdur. İdrar yolu enfeksiyonu, erkek çocuklarda 1 yaştan önce olmakla birlikte tüm çocuklarda sık görülür. Sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren erkek çocuklarda sünnet ile tedbir almak mümkündür. Eğer bu hastalıkta erken tanı ve tedavi yapılamazsa, sonuç böbrek yetmezliği olabiliyor” dedi.

BELİRTİLER YAŞA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR
Çocuklarda özellikle yüksek ateş ortaya çıktığında idrar yolu enfeksiyonlarından şüphelenilmesi ve bu yönde de inceleme yapılması gerektiğini belirten Op. Dr. Yeşim Edirne Elcümen, belirtilerin çocuğun yaşına ve enfeksiyonun düzeyi ve ağırlığına göre değiştiğini kaydetti ve şöyle devam etti; “Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ateşsiz de seyredebilir. Fakat genelde belirtiler çocuğun yaşına göre değişiklik gösterir. Yeni doğan döneminde yüksek ateş, sarılık, emmeme, kilo alamama, huzursuzluk, konvülsiyon gibi bulgular görülebilir. Süt çocuklarında da iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, solukluk, huzursuzluk gibi belirtiler ortaya çıkar. Büyük çocuklarda ise belirtiler daha yönlendiricidir. Karın ağrısı, az veya sık idrara çıkma, yanma, kanlı idrar, ateş ve idrar kaçırma gibi bulgular bulunabilir. Ateş çok yüksek seyrediyorsa, kusma, yan ağrısı varsa piyelonefriti (böbrek iltihabını) akla getirir. Bu durumda böbreklerin zarar görmemesi için tedaviye hemen başlanması gerekir” diye konuştu. Uz. Dr. Yeşim Edirne, idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için ailelere bazı uyarılarda da bulunarak; bebeklerde bezi sık değiştirip altının kirli kalmamasını sağlamanın, özellikle kızlarda alt temizliğini önden arkaya doğru yapmanın önemli olduğunu söyledi. Elcümen; “Özellikle okul çağındaki çocuklar, okulda uzun saatler boyunca tuvalete gitmeden eve gelebiliyorlar ve böylece idrarın uzun süre mesanede kalması nedeniyle enfeksiyonlara zemin hazırlanıyor. Bunu önlemek için çocuklar, idrarını uzun süre tutma konusunda uyarılmalıdır. Ayrıca bol su içilmesi de, idrar yolu enfeksiyonundan koruyucu bir önlemdir” dedi.

HALEN ALTINI ISLATIYORSA…
Elcümen, Çocuk Cerrahisi polikliniklerine alt ıslatma sebebiyle de çok başvuru olduğunu belirterek 2,5 yaşına kadar olan alt ıslatmaların aileleri paniğe itecek bir bulgu olmadığını söyledi. Elcümen, “Belli bir yaşa kadar alt ıslatmanın altında yatan organik bir sebep yoksa alt ıslatma normal sayılır. Tuvalet eğitimi almış, 2,5 yaşını geçmiş normal bir hastanın altına kaçırması söz konusuysa bu durum önemsenmelidir. Erkek çocuklarda daha sık görülen gece altını ıslatmanın, çoğu zaman yaşla sıklığı azalır. Ülkemizde 7-11 yaş grubunda erkeklerin %16’sında, kızların ise %11’inde gece altını ıslatma problemi olduğu bildirilmektedir. Bu hastaların çoğunluğunda altını ıslatma sorunu ergenlik yaşına doğru kaybolsa da tüm dünyada 20 yaş üzerinde de % 1 -2 oranında gece altını ıslatan erişkinlere rastlanmaktadır. Aileler 5-6 yaş civarında bu sorunla ilgilenmeye ve genellikle de 7-8 yaşında hekimlerden yardım istemeye başlarlar. Kişinin hayat kalitesini düşüren bu durum bir uzman tarafından mutlaka araştırılmalı ve altta yatan organik sebep bulunmalıdır. Organik sebepten kasıt, basit bir idrar yolu enfeksiyonu bile çocuğun gündüz ya da gece alt ıslatmasının sebebi olabilir. Eğer çocuklarda organik bir sebep saptanmadıysa alt ıslatma 5 ile 7 yaşına kadar normal kabul edilmekte ve bu hastalar ilaç başlanmadan belli bir süre çizelge yardımıyla takip edilmektedir. Bu çizelge bir anlamda davranış terapisi anlamına gelir ve çocuklar buna daha çabuk uyum gösterirler. Ancak 7 yaşından sonra aile ile de görüşülerek çocuklarda ilaçla tedaviye başlanılmaktadır. Halk arasında kullanılan ilaçların bazı yan etkileri olduğu yönünde görüşler mevcuttur. Fakat bu ilaçların bilinen hiçbir kalıcı yan etkisi bulunmamaktadır. Hekim uygun gördüyse mevcut tedaviye devam edilmelidir. Eğer çocuklarda anatomik problemler dediğimiz mesaneden yukarı sistemlere idrar kaçışı, böbrekler ve üst üriner sistemle ilgili herhangi bir bozukluk, nörojenik mesane dediğimiz daha ciddi olan mesane ile ilgili kasılma problemleri varsa çok ileri derecede tetkik ve tedavi gerekir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı