REKLAMI GEÇ

Çocuğunuz şeker hastası mı?

Çocuğunuz şeker hastası mı?

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Başhekim Yardımcısı Dr. İbrahim Ethem Çövüt, çocuklarda görülen şeker hastalığına karşı aileleri uyardı.

/ DENİZLİHABER / 13 Ağustos 2009 Perşembe, 18:05

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Başhekim Yardımcısı Dr. İbrahim Ethem Çövüt, çocuklarda görülen şeker hastalığına karşı aileleri uyardı. Dr. İbrahim Ethem Çövüt, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin genel olarak 5 yaşın üzerindeki çocuklarda görülmekle beraber son yıllarda bu hastalığın 5 yaşın altında görülme sıklığının arttığını söyledi. Çövüt, “Çocukluk çağı diyabeti yetişkin diyabetinden farklı olup, genetik yatkınlığın üzerine çevresel faktörlerin eklenmesiyle pankreastaki beta hücreleri tahrip olmakta, böylece insülin üretimi azalmakta ve kan şekeri yükselmektedir. Rahatsızlığın en önemli bulguları, çok su içme, sık sık idrara çıkma, yediği halde zayıflama, kilo kaybı ve bitkinliktir. Bu hastalığın kilo, çok tatlı veya şekerleme yemeyle bir ilgisi yoktur. Eğer aileler çocuklarında şeker hastalığından şüpheleniliyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı, açlık kan şekeri ölçümü yaptırmalıdır” dedi.

Dr. İbrahim Ethem Çövüt, “Çocukluk çağında görülen diyabet, erken tanı konulmadığı taktirde şeker komasına yol açarak ölüme bile neden olabilmekte, uzun dönemde iyi takip edilmezse körlük ve böbrek yetmezliği gibi kalıcı sakatlıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle sağlık hizmetlerine erişimin kolaylaşması, tanı ve tedavi imkânlarının artmasıyla birlikte diyabette erken tanı konulabilmekte, uygun beslenme, diyet, ilaç ve egzersizler ile şeker hastalığı kontrol altına alınabilmektedir.” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı