REKLAMI GEÇ

Çocuklarda inmemiş testise dikkat

Çocuklarda inmemiş testise dikkat

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı Operatör Dr. İnanç Cici, yeni doğan bebeklerde inmemiş testis sorununun hayati önem taşıdığını belirterek, teşhis ve tedavi sürecine ilişkin aileleri uyardı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Ocak 2016 Çarşamba, 11:34

denizli-cocuklarda-inmemis-testis-sorunu-icDenizli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı Operatör Dr. İnanç Cici, çocuklarda görülen inmemiş testis sorununun çözümünde ailelere büyük görevler düştüğünü söyledi. Doğuma yakın dönemlerde testislerin karından aşağı doğru inerek kasık kanalından geçmesi ve her iki tarafa yerleşmesi gerektiğini belirten Dr. Cici, “Doğum sonrasındaki dönemlerde testisin kanal içerisindeki ilerleyişinin durması sonucu testis bulunması gereken yere yani torbalara inmez. Sorunun erken anlaşılması ve tedavinin planlanması ileriye yönelik problemler açısından önemlidir. Testislerin ilk 6 ayda kendiliğinden inme şansı bulunduğu için bu süre içinde herhangi bir tedavi uygulanmaz, beklenip takip edilir. Ancak inmeyen testisler bir yaşına kadar ameliyat ile yumurta torbasına indirilir. Geç kalındığında kısırlık, kanser, fıtık, kolay yaralanma ve kanlanma sorunu gelişebilir” dedi.

Ameliyat edilmeyen olgularda bir yaşından sonra hastaların kısırlık başta olmak üzere birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabileceğinin bilinmesi gerektiğini anlatan İnanç Cici, özellikle okul çağı çocuklarında, o yaşa gelene kadar fark edilmeyen sorun konusunda ailelerin ve eğitmenlerin bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğunu kaydetti.

Cici, “Okul çağı döneminde özellikle birinci sınıf çocuklarının genital muayenesi ihmal edilmemeli. Çocukların en az yüzde 10’unda genital sorunlar görüldüğü bilinmektedir. Ailelerin bu durumları ihmal etmemeleri ve çocuk cerrahlarına başvurmaları çocuklarımızın sağlığı ve ileriki hayatları için elzem bir davranış olacaktır” dedi.
Ameliyat sonrasında hastanın aynı gün taburcu olabildiğini anlatan Dr. Cici, evde dinlenme sonrasında çocuğun günlük rutin hayatına bir hafta içinde kavuşabileceğini vurguladı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı