REKLAMI GEÇ

DDH, organ naklinde Türkiye 10’uncusu

DDH, organ naklinde Türkiye 10’uncusu

Denizli Devlet Hastanesi, organ nakline katkı sağlayan hastaneler arasında ülke genelinde, ilk 10’a girdi.

/ DENİZLİHABER / 20 Haziran 2008 Cuma, 00:00

Denizli Devlet Hastanesi, organ nakline katkı sağlayan hastaneler arasında ülke genelinde ilk 10’na girdi. Başhekim Uzm. Dr. Ramazan Canural, Ankara’da düzenlenen bir törenle Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’dan hastane adına bir plaket aldı. Plaketi almasının ardından, hastanede bir açıklama yapan DDH Başhekimi Uzman Dr. Ramazan Canural, Denizli Devlet Hastanesi’nde organ nakli ile ilgili çalışmaların 6 yıl önce başladığını hatırlattı.

Başhekim Ramazan Canural, organ nakli ve organ bağışının ülkemizde çok önemli bir konu olduğunu belirterek, hastane olarak böylesine önemli bir konuya katkıda bulunmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Organ bağışı konusunda Denizli halkının gerekli duyarlılığı göstermesi gerektiğini kaydeden Canural, şunları söyledi: “Hastane olarak 2002 yılından bu yana organ nakli ile ilgili çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. 2004 yılında kurulan Beyin Ölümü Komitesi ile organ nakli için sırada bekleyen hastalara katkıda bulunmaya başladık. Şu ana kadar hastanemizde 55 beyin ölümü gerçekleşmiş olup, 13 aile organ nakline ikna edilmiştir. Organ nakline izin veren ailelerimize şükranlarımı sunuyorum ve bu rakamın yine de çok az olduğunu belirtmek istiyorum” diye konuştu. Canural ayrıca organ nakli konusunda özverili bir şekilde çalışan Anestezi Uzmanı Dr. Nevin İpek Özcan, Yoğun Bakım Sorumlusu. Dr. Zehra Şentürk, Organ Nakil Hemşiresi Ayşe Direk başta olmak üzere tüm organ nakli çalışanlarına teşekkür etti.

Anestezi Uzmanı Dr. Nevin İpek Özcan, hastanede pek çok ölüm gerçekleşmesine rağmen beyin ölümü vakalarına çok nadir rastlandığını, bu nedenle beyin ölümü gerçekleşen hastaların, organ nakli için sırada bekleyen hastalar için bir umut ışığı olduğunu söyledi. Özcan, “Beyin ölümü çok fazla bilinmeyen bir konu olup, nadir rastlanan bir durumdur. Trafik kazaları, beyin kanamaları gibi sadece beyni bozan sorun karşısında 4 hekimin onayı ile birlikte beyin ölümüne karar verilir. Hastanemizde şu ana kadar 55 beyin ölümü gerçekleşmiş olup, bunun sadece 13’ünün organ bağışına izin verilmiştir. Bu rakam çok az olup, halkımızın organ bağışı konusunda gerekli bilgiye sahip olmadığını göstermektedir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı