Böbrek hastalarına oruç uyarısı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Böbrek hastalarına oruç uyarısı

Böbrek hastalarına oruç uyarısı

Denizli Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Davut Akın, uzun süreli açlık ve susuzluğun, dört ve kritik evredeki böbrek hastalarında çok ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğini belirtti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Haziran 2017 Cuma, 09:44

Böbreklerin vücuttaki su dengesini ayarlayan önemli bir organ olduğunu ifade eden Nefroloji Uzmanı Dr. Davut Akın, Türkiye’de 8 milyon böbrek hastasının bulunduğunu ve bunların 4 milyona yakınının kritik aşamada olduğunu söyledi.

Akın, ramazan ayında böbrek hastalarının oruç tutup tutmamasına konusunda uyarılarda bulunarak; sağlıklı bir metabolizması ve böbreği olan kişilerin susuzluğa ve açlığa dayanabileceğini ancak böbrek yetmezliği bulunan hastalar için aynı durumun geçerli olmadığını vurguladı.

Akın, “Sağlam bir böbrek susuzluğa 16 saatin üzerinde dayanabilir. Bu yüzden böbreğin su dengeleme sistemi bozuk değilse 16 saatin üzerinde ki susuzlukta böbrek vücutta ki suyu ayarlayabiliyor. Ancak böbreği sağlam olmayan böbrek hastaları açısından oruç kritik önemdedir. Böbrek bozukluğu olan hastalarda vücudun dengeleme fonksiyonu çok önemli olduğu için oruç tutulduğunda, bu dengeleme fonksiyonu bozuluyor. Yani böbreğin düzenleme fonksiyonu bozuk olduğu için uzun saatler süren susuzluk ciddi bir sıkıntı yaratabiliyor. Genellikle vatandaşlarımız iftarda ve sahurda bir anda fazla miktarda sıvı tüketiyorlar. Tabii bu daha çok gündüz saatlerinde terleme ve idrar çıkarma ile 2 – 2,5 litre kadar vücuttan sıvı kaybına yol açıyor. Oysa ki oruç tutulduğu gündüz saatlerinde daha çok sıvı ihtiyacı olmaktadır. Yani iftar ile sahur arasında ki sürede vücudun ihtiyacı yokken dengesiz bir sıvı tüketimi olması, böbrek hastaları için yine ciddi bir risktir. İftarda ki bu sıvı tüketilmesi dar bir zamanda ve sınırlı miktarda olacağı için o kaybı karşılayamayacak düzeyde gerçekleşiyor. Bu da oruç tutan kronik böbrek hastalarında sıkıntı yaratabilen bir durumdur. Mutlaka hastalığının evresine göre bu hastalar, doktoruna başvurarak oruç tutup tutamayacağını öğrenmelidir. Basit bir tetkik yapılarak hastalığının hangi evrede olduğu belirlenebilir ve ona göre yönlendirebilir hastalar” diye konuştu.

KRİTİK UYARILAR
Nefroloji Uzmanı Dr. Davut Akın, böbrek hastalıklarında bir ve ikinci evrede ki hastaların oruç tutmalarında bir sıkıntı olmadığını dile getirerek özellikle üç, dört ve beşinci evrede ki diyaliz hastalarına ise oruç tutmalarını önermediklerini belirtti.

Akın şöyle konuştu: “Bir ve ikinci evrede ki hastalarda böbreğin vücutta ki sıvıyı dengeleme fonksiyonu tam bozulmamıştır. Ama üç, dört ve beşinci evre yani kritik aşamada ki diyaliz hastalarında böbrek düzenleme fonksiyonları bozuk olduğu için günlük uzun süren sıvı alamama nedeniyle hastalıkları bir üst aşamaya geçebilir veya diyaliz ihtiyacı doğabilir. O nedenle bu tür hastalarımıza özellikle çok dikkatli olmalarını öneriyoruz” dedi.

Özellikle bu geri dönüşümsüz böbrek hastalığının en sık nedeninin tansiyon ve şeker hastalığı olduğu dikkate alındığında bu hastaların da sıvı alamama ile beraber böbreklerinde ciddi bozulmalar olabileceğine değinen Akın, bu hastaların ilaçlarını aksatmamalarını ve sahur ve iftarda ağır yemeklerden kaçınmalarını istedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı