REKLAMI GEÇ

Sağlık personeline antibiyotik eğitimi

Sağlık personeline antibiyotik eğitimi

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı sağlık tesislerinde antibiyotiğin doğru kullanımı ile ilgili eğitimler verildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Ocak 2017 Salı, 16:25

Sağlık tesislerinde acil servis, çocuk sağlığı ve hastalıkları, KBB ve dahiliye hekimlerine yönelik “Akut Tonsillafaranjint / Faranjit Ve GAS Hızlı Antijen Testi” eğitimi verildi. Eğitimlerde, Hızlı Antijen Testleri’nin kullanım şekli ve kimlere uygulanabilirliği, çıkan test sonucuna göre tedavide antibiyotik kullanımına nasıl karar verilmesi gerektiği konularında bilgilendirmeler yapıldı.

GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMINI SONLANDIRMAK HEDEFİMİZ
Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk, Sağlık Bakanlığının ‘Gereksiz Antibiyotik Kullanımına Son’ mesajı ile bir çalışma başlattığını belirterek, bu çalışma kapsamında sağlık tesislerinde bakanlık tarafından verilmesi planlanan eğitimlerinin düzenlendiğini söyledi.

Öztürk, “Türkiye’de ve dünyada yaygınlık gösteren gereksiz antibiyotik kullanımına karşı çalışma başlatıldı. Ülke olarak antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında en kötü durumdayız. Antibiyotik artık halk arasında bir ateş düşürücü olarak algılanmakta ve polikliniğe başvuran her 3 hastadan biri antibiyotik kullanmaktadır. Antibiyotiğin ateşi düşürmediğini, ağrıyı geçirmediğini, antibiyotiğin her hastalıkta kullanılamayacağını, antibiyotik dozunun yetersiz veya aşırı olmasının yanı sıra doz aralıklarının uygunsuz olmasının da antibiyotik direncine yol açtığını bilmeliyiz. Antibiyotiğe duyarlı bakterilerin antibiyotiğe maruz kaldıklarında öldükleri halde, dirençli bakterilerin büyümeye ve çoğalmaya devam edebildiğini, bu dirençli bakterilerin toplumda hızla yayılarak diğer insanlarda enfeksiyonlara neden olabildiğini unutmamalıyız. İşte antibiyotik kullanımın bu kadar yaygın olması nedeniyle başlatılan gereksiz antibiyotik kullanımın sonlandırılması çalışmaları kapsamında biz de Birliğimiz sağlık tesislerimizde eğitimler düzenledik. Konu ile ilgili afiş ve broşürler hazırlattık. Daha önce de Birlik olarak Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü’nde de sağlık tesislerimizde vatandaşlarımızı bilgilendirerek akılcı antibiyotik kullanımına dikkat çekmek amacıyla stantlar kurduk. Bu çalışmalarda ki Bakanlığımızın amacı; veriye ve kanıta dayalı politikalarla akılcı ilaç kullanımına geçiş, üst solunum yolu enfeksiyonları kapsamında tüketilen gereksiz antibiyotik kullanımının azaltılması, çoğul antibiyotik dirençli bakteriyel enfeksiyon oranının azaltılması ve hekime hasta tarafından duyulan güveninin artmasıdır. Bu eğitimlerden sonra Acil Servis, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, KBB ve Dahiliye Hekimlerimiz beta mikrobunu muayene sırasında tespit eden hızlı beta testini hastalarda uyguladıktan sonra eğer hastada beta çıkarsa antibiyotik kullanılacak” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı