REKLAMI GEÇ

86 yaşında yeniden hayata döndü

86 yaşında yeniden hayata döndü

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi’nde gerçekleştirilen iki aşamalı operasyon ile 86 yaşındaki Mehmet Sönmez yeniden hayata döndü. Operasyonda Sönmez’in damarları değiştirildi, 7 cm’lik sakküler anevrizma içine stent yerleştirildi. 86 yaşındaki hasta sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 17 Şubat 2017 Cuma, 10:41

Pamukkale Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgin Emrecan, ekibiyle birlikte başarılı bir operasyona imza attı.

PAÜ Hastanesi’ne başvuran 86 yaşındaki Mehmet Sönmez’in yapılan tetkiklerinde göğüs kafesi ve karın boşluğunu birleştiren bölgede aort damarında kese şeklinde 7 cm’lik genişleme (sakküler anevrizma) tespit edildi. Hasta iki aşamalı operasyona alındı ve kısa sürede sağlığına kavuştu.

Operasyon ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Emrecan, “Anevrizma kesesinin olduğu bölgeden mide ve bağırsak damarlarının çıkmasından dolayı ameliyat oldukça riskli idi. Yine hastanın uzun süre sigara içmiş olması ve yaşının da 86 olması ameliyatını daha da riskli yapıyordu. Bu nedenle iki aşamalı ameliyat planladık. İlk ameliyatta hasta uyutularak karaciğer ve bağırsak damarlarının çıkış yeri değiştirilerek anevrizma kesesinden başka yere taşındı. Ertesi gün ise hasta uyutulmadan anevrizma kesesinin içerisine stent yerleştirilerek anevrizma onarımı uygulandı. Ameliyat sonrası dönem normal seyreden hastamız bir hafta sonra şifa ile taburcu edildi” dedi.

Bu tür yaşlı ve riskli hastalarda tek seferde yapılan yüksek riskli ameliyatlar yerine iki aşamalı ameliyatların uygulanması ile oldukça başarılı sonuçlar alınabildiğini belirten Prof. Dr. Emrecan, hastaların erken tanı için uzmana muayene olmaları gerektiğini vurguladı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı