REKLAMI GEÇ

PAÜ’den Karahayıt’a şifa hastanesi

PAÜ’den Karahayıt’a şifa hastanesi

Pamukkale Üniversitesi’nin Karahayıt’da yapacağı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin protokolü imzalandı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Ağustos 2017 Çarşamba, 10:25

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), şifalı sularını dünyanın tanıdığı Karahayıt’a Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi yapacak.

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve beraberindeki heyet, hastanenin yapılacağı alana giderek çalışmaların startını verdi. İdari, poliklinik, havuz ve klinik bloğu şeklinde 96 yataklı olarak tasarlanan hastane 3 yıl içinde tamamlanacak. Hastane 42 milyon 400 bin liraya mal olacak.

Karahayıt bölgesinde yapılacak olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile Denizli modern bir ‘termal kür ve sağlık merkezi’ne kavuşacak. PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Yapı İşleri Daire Başkanı Hamit Tok ve daire çalışanları, ihaleyi alan Akarlar İnşaat Firması Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar ve İnşaat Koordinatörü Taner Akar ile firma çalışanlarının katıldığı toplantıda, projeye ait sigorta, iş yeri açtırılması gibi detaylar da fiilen başlatılmış oldu.

2020 YILININ NİSAN AYINDA HİZMETE GİRECEK
Proje hakkında teknik bilgiler veren Yapı İşleri Daire Başkanı Hamit Tok, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin 19 bin 746 metrekarelik arsa üzerinde yapılacağını, dört ayrı blok şeklinde 96 yataklı olarak tasarlandığını söyledi. Projenin toplam inşaat alanının 23 bin 326 metrekare olduğunu ifade eden Tok, “Kapalı otopark alanı 4 bin 268 metrekare (100 araçlık), 30 araçlık açık otopark ve 8 bin metrekare de yeşil alan olacak olan hastane yapımının yüzde 20’si yıl sonuna kadar tamamlanacak. 2020 yılının Nisan ayında hastaneyi hizmete geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

MODERN TERMAL KÜR VE SAĞLIK MERKEZİ OLACAK
Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ise, uzun yıllardır Denizli’nin gündeminde olan, ülkenin termal tedavi ve terapi alanında önemli bir sağlık merkezi haline gelecek Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin yer teslimi ile projenin fiilen başladığını söyledi. Rektör Bağ, “Sağlık ve turizme çok önemli katkılar sunacak olan hastanemiz, üniversitemize ilimize ve tüm ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Karahayıt bölgesi kısa sürede sağlık ve turizm yerleşkesi haline dönüşerek ulusal ve uluslararası platformlarda marka olacaktır. Ülkemiz ve Denizli artık modern bir ‘termal kür ve sağlık merkezi’ne kavuşacaktır” dedi.

HASTANE 96 YATAKLI OLACAK
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Denizli Merkez Pamukkale İlçesi Karahayıt Mahallesi bulunan Pamukkale Üniversitesi’ ne ait 19.746 m2 lik arsa üzerinde yapılacak. İnşaat ihalesi anahtar teslimi götürü bedelli olacak ve hastanenin inşaat bütçesi Kalkınma Bakanlığı tarafından karşılanacak. Hastane, İdari Blok, Poliklinik Bloğu, Havuz Bloğu ve Klinik (yatak) Bloğu şeklinde 96 yataklı olarak tasarlandı. Havuz Bloğu tek katlı olup tamamı toprak altında olacak şekilde planlandı, üstü yeşil alan olarak tasarlandı. Binada 1 adet genel havuz, 2’şer adet bay bayan normal havuz, 1 adet genel kaplıca havuzu ve bay bayan özel kaplıca havuzları ile tüm havuzlara ait mekanik tesisat alanları bulunuyor. Kaplıca havuzlarının üstüne kubbeler yapılarak geleneksel Türk Hamamı çizgisinde tasarımlar yapılmış, normal havuzların üstünde açılıp kapanabilen camlı özel sistemlerle çatı oluşturulup modern çizgilerle geleneksel öğeler harmanlanarak tasarım kriterleri oluşturuldu. Yeşil alan olarak planlanan çatı, bloklar arasındaki avlu ile birleştirilerek peyzaj alanları oluşturuldu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı