Arpacı, “Sağlıkta şiddet kabul edilemez” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Arpacı, “Sağlıkta şiddet kabul edilemez”

Arpacı, “Sağlıkta şiddet kabul edilemez”

Sağlık Müdürü Şükrü Arpacı, Tavas’ta 112 acil ekiplerinin hasta yakınlarının taciz ve tehditlerine maruz kaldığını belirterek, “Bu kabul edilemez. Konunun takipçisi olacağız” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Eylül 2017 Cuma, 17:07

Tavas’ın Samanlık Mahallesi’nde gece saatlerinde hastaya müdahale etmek için giden Tavas 112 acil ambulans ekibine hasta yakınlarının hakaret edip tacizde bulunmalarına bir tepki de Sağlık Müdürü Şükrü Arpacı’dan geldi.

Sağlık ekiplerinin, hastaya ilk müdahaleyi gerçekleştirdiğini, daha sonra Tavas Devlet Hastanesi’ne naklettiğini belirten Arpaca, “Hasta yakınlarının hastanede de aynı davranışlara, şiddet eylemine devam etmesi üzerine nöbetçi personel ve ambulans ekibinde görevli personel, hasta yakınlarından şikayetçi olmuştur. Bu olayla ilgili hukuki süreç başlatılmış olup, müdürlük olarak konunun takipçisi olduğumuzu bildirmek isterim” dedi.

Sağlık sektörünün, güzeli, iyiyi, saygıyı ve sevgiyi içinde barındıran, insanın sağlıklı yaşayabilmesine yönelik faaliyetleri gerçekleştiren büyük bir hizmet sektörü olduğunu hatırlatan Arpacı, “Bu tür olayları sebebiyle sağlık sektöründe sevgi ve saygı ortamının hâkimiyetini kaybetmemesi için sağlığın diğer paydaşları olan vatandaş, sivil toplum kuruluşları ve medya ile birlikte hareket etmek durumundayız. Bu eylemlerin son bulması ve şiddet dilinin topluma hakim olmaması hep birlikte verecek olduğumuz mücadele ile sağlanacaktır. ‘Sağlık hakkı’ Anayasal bir hak olmakla birlikte bu hakkın doğru bir şekilde kullanılması hizmeti sunan ile hizmeti alan arasındaki ilişkiye doğrudan bağlıdır. Bu sebepledir ki; hem sağlık çalışanları hem de hasta ve hasta yakınları yaptıkları tüm davranışlar ile bir bütün olarak bu hakkın kullanılmasını olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedirler. Sağlık teşkilatı olarak Bakanlığımızın aldığı hukuki-idari önlemlerle birlikte tüm gayretimiz sağlık hakkının sağlıklı bir şekilde kullanılmasına yöneliktir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı