REKLAMI GEÇ

Denizli’de kanserin erken teşhisi için 133 bin kişiye tarama yapıldı, 106 kanser teşhisi kondu

Denizli’de kanserin erken teşhisi için 133 bin kişiye tarama yapıldı, 106 kanser teşhisi kondu

Denizli’de 2023 yılında 133 bin kişi meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanseri taramasından geçirildi. 106 kişiye kanser teşhisi kondu. Sağlık Müdürü Öztürk, Denizli’de her 5 ölümden birinin kanser nedeniyle olduğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Şubat 2024 Salı, 14:18

Denizli Sağlık Müdürlüğü’nün kanserin erken teşhis edilmesi için başlattığı çalışmalar sürüyor. Denizli İş Kadınları Birliği (DİKAB) ile hayırsever Abdurrahman ve Tülin Mutlubaş çiftinin desteğiyle merkezlerde ve mobil olarak kanser taraması yapılıyor. Bu kapsamdaki çalışmalarda 2023 yılında toplam 133 bin kişi, meme, rahim ağzı ve kolon kanseri taramasından geçirildi. Bu taramalarda hastalıktan haberi olmayan 106 kişiye teşhis konularak sağlık merkezlerine yönlendirildi.

ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA İKİNCİ SIRADA
Sağlık Müdürü Berna Öztürk, kanserin dünyanın en sık görülen hastalıklarından biri olduğunu söyledi. Öztürk, “Kanser hem dünya hem ülkemiz için ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Ülkemiz için ise her 5 ölümden birinin kanser nedeniyle gerçekleştiği görülmektedir” dedi.

Denizli’deki kanser çalışmaları
Denizli’deki tarama çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Öztürk, “40-69 yaş arasındaki kadınlara 2 yılda bir meme kanseri, 30- 65 yaş arası tüm kadınlara 5 yılda bir rahim ağzı kanseri ve 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir kalın bağırsak kanseri taramaları ücretsiz olarak yapılıyor.
DİKAB işbirliğiyle 2018 yılından bu yana Pembe Şehir Projesi yürütüyoruz. Bugüne kadar proje kapsamında; tekstil çalışanları, kamu kurumları, kuran kursları, okullar ve vatandaşlarımızın yoğun olduğu alanlarda kanserle ilgili birçok bilgilendirmelerde bulunduk. Ayrıca taramalar yaptık.
2023 yılı genelinde Denizli’de toplamda 133 bin kanser taraması gerçekleştirdik ve toplamda 106 kanser teşhisi koyduk” dedi.
Pamukkale, Merkezefendi, Sümer ve Tavas’ta Kanser Erken Teşhis Merkezi (KETEM) hizmeti olduğunu belirten Öztürk, yakın zamanda Acıpayam’da da bir merkezin hizmete gireceğini söyledi.

Kanserin sebepleri
Denizli Sağlık Müdürü Öztürk, kanserle ilgili şu bilgileri verdi:
Kanser başlıca; tütün kullanımı, yüksek beden kütle indeksi (fazla kilolu ya da şişman/obez olma), meyve ve sebzeden fakir beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol tüketimi gibi başlıca beş davranışsal ve beslenme ile ilgili risk faktöründen kaynaklanmaktadır.
Ancak günümüz şartlarında kanserlerin yaklaşık üçte birinin, risk faktörlerinden kaçınma ve mevcut kanıta dayalı önleme stratejilerinin uygulanması yoluyla önlenebilir durumda olduğu bilinmektedir. Ayrıca, erken tanı konmuş ve uygun şekilde tedavi edilmişse birçok kanserin iyileşme olasılığı da yüksektir.

Erken teşhis ile hastalıktan kurtulma mümkün
Düzenli yapılan erken tanı amaçlı kanser taramaları, kanserden korunma ve erken tanının en önemli parçasıdır. Tedavinin etkinliğinde rolü büyük olan erken tanı için vatandaşlarımızın taramalarını ihmal etmemesi ve düzenli yaptırmaları çok önemlidir.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı