REKLAMI GEÇ

Denizli’de sigara kullanım oranı Türkiye ortalamasının üzerinde: Yüzde 32

Denizli’de sigara kullanım oranı Türkiye ortalamasının üzerinde: Yüzde 32

Denizli Sağlık Müdürlüğü’nün kent genelinde 15 yaş üzeri 2 bin 708 kişi üzerinde yaptığı “Sağlık Davranışı Araştırması” sonuçlandı. Araştırmaya göre, Denizli’deki her üç kişiden biri tütün ürünü bağımlısı. Kentteki sigaraya başlama yaşı 19.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Şubat 2024 Cuma, 14:23

Denizli Sağlık Müdürü Berna Öztürk, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Kentte yapılan bir araştırmanın çarpıcı sonuçlarını paylaştı. Öztürk, sigaranın ölümcül yanlarına dikkat çekti, araştırma ile ilgili şu bilgileri verdi:

DENİZLİ’NİN DURUMU, TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE
“Tütün ve tütün mahsulleri kullanımında dünya ortalaması yüzde 20 iken, bu oran ülkemizde 2019 yılı TÜİK verilerine göre yüzde 28’dir.

Denizli’ye baktığımızda, 2023 yılında bakanlığımız koordinasyonunda Denizli’de tüm ilçelerimizden örneklem oluşturarak 15 yaş ve üzeri nüfusta sağlık davranışı araştırması kapsamında anket çalışması yaptık. Çalışmanın sonuçlarına göre, araştırmaya katılan 2 bin 708 kişi içinde yüzde 32,2’sinin tütün ve benzeri kullandığını tespit ettik.

Tütün kullananların ortalama 18 yıl düzenli olarak kullandıklarını ve maalesef ki ilk tütün başlama yaşının 19 olduğunu gördük. Tabii ki önemli olan hiç başlamamaktır diyoruz ama sigara kullanan bireylerde de bırakmaya yönelik tüm sağlık kurumlarımızla çalışmalarımızı yürütmekteyiz” dedi.

2023’TE BİN 54 KİŞİ SİGARAYI BIRAKTI
Sigara bırakma polikliniklerinin bu bağımlılıktan muzdarip olanları beklediğini belirten Öztürk, “Sağlık Bakanlığı Sigara Bırakma Danışma Hattı Alo 171’i arayarak destek alabilirler.

Yine ilimizdeki sigara bırakma polikliniklerine başvurarak sigara bırakma konusunda eğitimli hekimlerimizin yardımı ve yönlendirmesiyle sigarayı bırakabilirler.

Bu doğrultuda 2023 yılında 3 bin 798 kişi sigara bırakma polikliniklerine başvurdu. 1054 kişi sigarayı bıraktı. Yine ilimizde 5 bin 500 kişiye sigarayı bırakma eğitimi verildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı