Diyabeti okulunda öğrendiler - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Diyabeti okulunda öğrendiler

Diyabeti okulunda öğrendiler

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı sağlık tesislerinde açılan Diyabet Okulu’ndan 791 diyabet hastası mezun oldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Eylül 2016 Pazartesi, 16:28

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından diyabet hastalarını diyabet ve insülin tedavisi hakkında bilgilendirmek, hastalara doğru beslenme, fiziksel aktivite ve egzersiz alışkanlığı kazandırmak ve diyabette oluşabilecek komplikasyonları önlemek amacıyla Diyabet Okulu açıldı.

Denizli Devlet Hastanesi’nde 163, Servergazi Devlet Hastanesi’nde 340, Acıpayam Devlet Hastanesi’nde 87, Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde 18, Çal Devlet Hastanesi’nde 39, Çameli Devlet Hastanesi’nde 4, Çivril Devlet Hastanesi’nde 91, Honaz Devlet Hastanesi’nde 3, Kale Devlet Hastanesi’nde 13 ve Tavas Devlet Hastanesi’nde 33 olmak üzere toplam 791 diyabet hastasına uzman hekim kontrolünde ve diyabet hemşireleri tarafından eğitim verildi.

diyabet-okulu-2Eğitimler sonunda 791 diyabet hastasına, Diyabet Okulu Diploması verildi. Törende konuşan Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk, “Diyabet okullarında hastalarımıza diyabet hastalığıyla ilgili genel bilgiler, diyabetin nasıl oluştuğu, tıbbi beslenme ve tedavisi, kan şekerini düzenleyici ilaçlar, diyabetle nasıl başa çıkılacağı, diyabet hastalığında insülin tedavisi konusunda alanında uzman sağlık çalışanlarımız eğitimler vermektedir. Burada amacımız diyabeti doğru anlamak, diyabetlilerin beslenme alışkanlıklarını ayarlayarak kan şekerlerini istenilen doğrultuya ulaştırmaktır” dedi.diyabet-okulu-1

Diyabet hastalığının en önemli sağlık sorunlarından birisi olduğuna değinen Öztürk, “Diyabet hastalığı ülkemizde ve dünyada sağlıkta en çok para harcanan hastalıkların başında gelir. Hastalığın tedavisinde Diyabet Okullarımızı daha etkin hale getirerek ulaşabildiğimiz maksimum sayıda diyabetli hastaya ulaşarak tedavinin etkinliğini arttırıp, istenmeyen sonuçları azaltmayı hedefliyoruz. Ayrıca tüm diyabet hastalarımızı daha bilinçli olmaları için hastanelerimizde bulunan Diyabet Okullarına davet ediyorum” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı