REKLAMI GEÇ

Doktor hastayı düşündü, hastane soruşturma başlattı

Doktor hastayı düşündü, hastane soruşturma başlattı

Denizli Devlet Hastanesi’nde doktorla başhekim arasında başlayan ameliyat malzemesi tartışması soruşturmayla bitti. Kendisine gelen hastayı ameliyat etmek için istediği malzemelerin almamasına sinirlenen doktor, hastasını tedavi etmeyince hastane yönetimi tarafından hakkında soruşturma başlatıldı.

/ DENİZLİHABER / 1 Ocak 2010 Cuma, 16:27

Denizli’nin Kale İlçesi’ne bağlı Künar Köyü’nde, geçen 2 Aralık’ta, zeytin ağacından düşen sağır ve dilsiz Fatma Yeşilkünar’ın beli kırıldı. Denizli Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Dr. Sevim Öndü’nün muayene ettiği Yeşilkünar’ın acilen ameliyata alınmasına karar verdi. Uzman Dr. Öndü, ameliyat için gereken malzemeleri hastanenin satın alma birimine bildirdi. Hastane, 7 bin 200 TL, 8 bin 500 TL ve 10 bin 800 TL’lik tekliften en ucuz olmanını sipariş etti. Bunun üzerine Uzman Dr. Sevim Öndü, 10 bin 800 TL’lik ’Kifoplasti’adı verilen malzemeyi kullanmakta ısrarcı olup, aynı gün alınmasını istedi. Dr. Öndü, aksi takdirde ameliyata girmeyeceğini bildirdi. Ancak, hastane yönetimi Öndü’nün bu isteğini yerine getirmedi. Bunun üzerine Dr. Öndü ameliyata girmedi, hasta Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Hastane yönetimi bu gelişmeler üzerine Dr. Öndü hakkında soruşturma başlattı.

Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Ramazan Canural, istediği ameliyat gereci alınmadığı gerekçesiyle, hastanın ameliyatını yapmayan cerrah hakkında soruşturma başlatıldığını söyledi.
Dr. Canural, yaptığı açıklamada, hastanenin Beyin Cerrahi Uzmanı Dr. Sevim Öndü’nün ameliyat için gerekli protez ortez malzemesinin kendi istediği markanın değil daha ucuz olan muadilinin alınmak istenmesi nedeniyle hasta Fatma Yeşilkünar’ı ameliyat etmediğini anlattı. Dr. Öndü’nün hastanın tedavisine başladığını ve ameliyat yapması için gerekli protez ortez malzemesinin özelliklerini satın alma birimine ilettiğini belirten Canural, şunları söyledi: ”Ancak istediği 10 bin 600 TL’lik malzeme tek bir markayı tarif ettiği için birimimiz itiraz ederek, yeni bir şartname oluşturulmasını talep etmiş. Doktor hanım bunu kabul etmeyince ameliyata girmedi. Başhekim yardımcımız, hastayı Pamukkale Üniversitesi hastanesine sevk etti. Hasta orada daha uygun fiyata alınan malzeme ile tedavi edildi. Hastanın ameliyatını yapmadığı için doktor hakkında başhekimlik olarak soruşturma başlattık.”

Canural, 7 bin 500-7 bin 800 TL değerinde söz konusu malzemenin muadili olduğunu öğrendiklerini belirterek, ”İhale Kanunu’na göre, tek bir markayı tarif eden şartname oluşturmak zaten yasaktır. Bu nedenle biz doğru olanı yapmaya gayret ettik” dedi.

Beyin Cerrahı Dr. Sevim Öndü ise yaptığı açıklamada, kaliteli malzeme kullanmak istediğini belirterek, ”Teknik açıdan üstün olan malzemeyi tercih ettim. Kendime kullanamayacağım bir malzemeyi hastaya da kullanmam. İstediğim diğerlerine göre teknik üstünlüğü olan basıncı dijital olarak ölçebileceğim malzemeydi” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı