REKLAMI GEÇ

Doktorların, özlük hakkı ve sorunsuz sağlık sistemi için mücadelesi sürüyor

Doktorların, özlük hakkı ve sorunsuz sağlık sistemi için mücadelesi sürüyor

Denizli’de doktor ve sağlık emekçilerinin oluşturduğu 11 meslek örgütü ortak açıklama ile seslerini yükseltti. Hekimler, TBMM’ye sunulan yasa tasarısının sağlık emekçilerinin özlük haklarını geriye götüreceğini ileri sürerek iş bırakma eylemi yaptı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Haziran 2022 Çarşamba, 13:31

Denizli’deki 11 sağlık meslek örgütü özlük hakları ve sağlık sisteminin eksiklerinin giderilmesi için ortak açıklama yaptı. Denizli Gazeteciler Cemiyeti toplantı salonundaki basın açıklamasında, sağlık emekçilerinin bugüne kadarki mücadelesi hakkında bilgi verildi ve “Ne yazık ki sağlık sisteminde bir sorun olduğunu bütün vatandaşlarımız anladığı halde, karar vericilerin anlamadığını veya anlamak istemediğini görüyoruz. Ortaya konan tedbirlerin yetersiz ve kamuoyunu oyalamaya dönük yaklaşımlardan ibaret olduğunu izliyoruz” denildi.

‘SAĞLIĞIN BÜTÜNSELLİĞİ BOZULACAK’
Sağlık sisteminin daha iyi işlemesi için sağlık emekçilerinin de fikrinin alınması gerektiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bugün geniş katılımla bir kez daha iş bırakıyoruz. Çünkü bugün yüce meclisimizin önüne bir yasa tasarısı kondu. Yapmayı amaçladığını iddia ettiği iyileştirmelerin yanına bile yaklaşamayan, daha çok performans, daha çok özel hasta mantığına dayanan, çalışma barışını ve sağlığın bütünsel organizasyonunu daha çok bozmaya aday bir yasa tasarısı.

‘ŞİDDET VE ÖZLÜK HAKLARI İÇİN YETERSİZ YASA’
Bu yasa tasarısı hekim odaklı olduğu için bu konunun üzerinde özellikle durmak istiyoruz. Son zamanlarda üzerinde tartışılan ve meclisimiz tarafından kabul edilen şiddet ve malpraktis ile ilgili kanunların konunun tarafları ile diyalog oluşturmadan hazırlanmasında olduğu gibi bugün gündemde olan kanun tasarısı da diyalogdan uzak bir sürecin sonucunda hazırlanmıştır.
Özlük hakları ile ilgili Aralık ayındaki kanun teklifinin bile gerisinde, yetersiz bir düzenleme yaparak konuyu yine performans sistemi üzerinden çözmeye çalışmaktadır. Aile hekimlerinin sözleşme yönetmeliğinden kaynaklanan ve defalarca iletilen sorunları ile ilgili tek bir düzenleme yoktur. Bu durum kabul edilebilir değildir.

‘SAĞLIK HİZMETİ, HERKES İÇİN ULAŞILIR OLMALI’
Bizler, sağlık hizmetinin, bütün vatandaşlarımızın kolay ulaşabildiği, ihtiyaçları oranında yararlandığı, kendi içinde alternatifleri tercih edebileceği bütünsel bir sistem olarak gelişmesini istiyoruz. Herkes için huzurlu ve verimli bir sistem. Böyle bir sistem ancak bütün paydaşların içten diyaloğu ve çalışma barışı sayesinde kurulabilir.

Açıklamaya şu organizasyonlar imza koydu:
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN), Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS), Genel Sağlık İşçileri Sendikası (Genel Sağlık-İş), Hekim Birliği Sendikası, Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (Hekim Sen), Kamu Diş Hekimleri Derneği (KADHED), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Tabip ve Diğer Sağlık Çalışanları, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kamu Görevlileri Sendikası (Tabip Sen), Türk Dişhekimleri Birliği (TDB), Türk Tabipleri Birliği (TTB)

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı