REKLAMI GEÇ

ERGENLİK DÖNEMİNE DİKKAT

ERGENLİK DÖNEMİNE DİKKAT

PAÜ Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Sebahat Yılmaz Ağladıoğlu, ergenlik süresi boyunca tüm çocukların aralıklı olarak izlenmesinin boy, kilo ölçümü ve pubertal muayenelerinin yapılması gerektiğnii söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Mart 2015 Çarşamba, 15:33

PAÜ Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Sebahat Yılmaz Ağladıoğlu çocuklarda ergenlik döneminde yaşanan fizyolojik değişiklikler hakkında açıklamalarda bulundu.

Yrd.Doç.Dr.Ağladıoğlu, “Ergenlik, çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir. Bu süreç fiziksel, cinsel ve ruhsal açıdan gelişme ve olgunlaşmanın meydana geldiği bir dönemdir. Bu dönemde sal¬gılanan hormonların etkisiyle, hızlı boy ve kilo artışı, vücut oranlarında değişiklikler ile birlikte cinsiyet özellikleri ortaya çıkar. Bu bulguların yanı sıra çocuğun erişkin son boyunun belirlendiği bir dönem olması açısından ergenlik çok önemlidir. Ergenlik genel olarak kızlarda 9-10, erkeklerde 11-12 yaş civarında başlar. Çevresel, yapısal ve kalıtsal etkenlere bağlı olarak her çocukta farklı şekilde seyredebilir. Kız çocuklarında ergenliğin ilk bulgusu meme gelişimi ve/veya pubik kıllanma; erkek çocuklarında ise testislerde büyüme ve/veya kıllanma ile başlar. Bu bulguların kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce başlaması erken ergenlik olarak kabul edilmektedir. Erken ergenlik çocuklarda boy kısalığının yanında psikososyal sorunlara da yol açabilmesi nedeniyle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Ergenlik erken başlamasa bile hızlı ilerleme gösterebilir ve özellikle kız çocuklarında 10 yaşından önce adet görme riski söz konusu ise tedavi gündeme gelebilir. Ayrıca ergenliğin başladıktan sonra yaklaşık 2-4 yıl içinde tamamlanması gerekir” dedi.

Ağladıoğlu, ergenliğin her çocukta kendi içinde farklı seyir gösterdiğini, ergenlik süresi boyunca tüm çocukların aralıklı olarak izlenmesinin boy, kilo ölçümü ve pubertal muayenelerinin yapılmasının normalin dışındaki durumların tespiti için önemli olduğunu da belirtti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı