REKLAMI GEÇ

Gebelik şekerine dikkat!

Gebelik şekerine dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uz. Dr. Murat Gökhan Kinaş, gebelikte şeker tarama testinin yapılmaması halinde, anne ve bebekte oluşacak rahatsızlıkların önüne geçilmesinde geç kalınacağı uyarısında bulundu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Eylül 2014 Pazartesi, 10:15

Gebelik şekerinin sıklığının ırka ve etnik gruba göre değişebildiğini, tanısı konmadığı veya geç tanı konduğunda bebekte ve annede bazı kötü sonuçlara neden olabileceğini söyleyen Uz. Dr. Murat Gökhan Kinaş, gebelik şekerinin bazı durumlarda doğumdan sonra da devam edebilen bir hastalık olduğunu belirtti.

Gebelik Şekerinin anneyle birlikte bebekte neden olacağı kötü sonuçlara da değinen Kinaş, “ Gebelik şekeri ile birlikte anne adayında tansiyon yüksekliği ile karakterize hastalıklar, gebelik suyu fazlalıkları ve doğumun sezeryanla olması görülebilir. Çocukta da gelişim anormallikleri, bebeğin kalp, karaciğer gibi bazı organlarının aşırı büyümesi, yeni doğan solunum sıkıntıları ve kanda şeker düşüklüğü, kalsiyum düşüklüğü gibi bazı kan bozuklukları ile bebek ölümleri ortaya çıkabilir” dedi.

“ŞEKER YÜKLEMESİ ZARAR VERMEZ”
Gebelik şekeri yüklemesinin annede ve bebekte herhangi bir zararlı etkisi olmayacağını söyleyen Uz. Dr. Murat Gökhan Kinaş, gebelik şekeri oluşumundaki risk faktörlerine de değindi. Kinaş, “ Daha önceki gebeliklerinde gebelik şekeri öyküsü olan, gebelik ağırlığının beden kitle indeksinin yüzde 30’unun üzerinde olması, 25 yaşın üzerinde olma, 4100 gram üzerinde bebek doğurma öyküsü, ilk doktor kontrolünde idrar tetkikinde idrarda şeker görülmesi ve şeker hastalığına ortam oluşturan bazı kronik hastalıkların bulunması risk faktörleridir.

denizli-gebelik-sekeri-ic

Bu risk durumlarında veya herhangi bir bulgusu olmayan gebelerde kötü sonuçların olmaması veya azaltılması için gebeliğin belirli dönemlerinde 50,75, 100 gr şeker yüklemesi testleri yapılmaktadır. Bu şeker testlerinden çıkacak sonuçlara göre gebelere gebelik şekeri tanısı konmakta ve gebelerin kontrol sıklığı değişmektedir. Şeker testi yapılmazsa anne ve bebekte oluşabilecek sorunların saptanamaması veya geç saptanmasına neden olabilecek dolayısıyla annede ve bebek sağlığında geri dönüşümsüz sağlık sorunlarına neden olacaktır” diye konuştu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uz. Dr. Murat Gökhan Kinaş son olarak erken saptanan gebelik şekerinin anne ve bebekte oluşabilecek kötü sonuçları azaltabileceği için herhangi bir riski ve bulgusu olmayan gebelerin 24 -28.haftalar arasında gebelik şeker taramalarının yapılmasının uygun olacağını sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı