Gebelikte diyabete dikkat - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Gebelikte diyabete dikkat

Gebelikte diyabete dikkat

Servergazi Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kadriye Nilay Özcan, hamilelikte diyabetin anne adayının sorumluluklarını artırdığını belirterek, kendisi ve bebeği için de sağlığına yönelik uygulamaları dikkatle takip etmesi gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Nisan 2016 Salı, 13:20

Gebelikte salgılanan pek çok hormonun insülin hormonuna karşı etki göstererek kan şekerinin yükselmesine neden olduğunu ifade eden Op. Dr. Kadriye Nilay Özcan, kan şekerini azaltan insülin hormonuna karşı özellikle gebeliğin 24. haftasından itibaren direnç geliştiğini, bu durumun risk faktörü taşıyan hastalarda kan şekerinin yükselmesine neden olduğunu kaydetti.

Annede yükselen kan şekerinin bebeğe de yansıdığını belirten Özcan, gebeliğin son döneminde bebekte insülin salınımının artmasıyla bebeğin fazla kiloya, akciğer gelişiminde gecikmeye, bazı kalp ve sinir sistemi hastalıklarına neden olduğunu açıkladı.
Gebelikte diyabet açısından risk faktörlerini anlatan Op. Dr. Kadriye Nilay Özcan, “Şişmanlık, bir önceki gebelikte diyabet öyküsü, daha önceden iri bebek doğurmuş olmak, önceki gebeliklerde doğumsal anomalili bebek dünyaya getirmiş olmak, nedeni bilinmeyen ölü doğum yapmış olmak, 35 yaşın üstündeki hamileler, ailede diyabet veya yüksek tansiyon bulunması ve açlık kan şekerinin 105 mg, tokluk kan şekerinin 120 mg’ın üzerinde olması risk faktörleridir” dedi.
Diyabet hastası olan anne adaylarının gebelik öncesinde endokrinoloji ve kadın doğum uzmanına başvurup kontrol yaptırması gerektiğini hatırlatan Özcan, “Gebelikte oluşan gestasyonel diyabet karbonhidrat alımına vücudun intolerans geliştirmesidir. Tüm gebelere rutin olarak 24-28. haftalar arasında diyabet taraması yapılmaktadır. Hastanın bu test için aç olmasına gerek yoktur. Önce 50 mg ağızdan glukoz yüklemesi yapıldıktan sonra birinci saatte kan şekerine bakılır. Eğer 140 mg üzerinde ise 100 gr oral glukoz tolerans testi yapılır. Bu test için hasta en az 8 en fazla 14 saat açlıkta olmalıdır. Hastaya açken 100 gr oral glikoz verildikten sonra 1. 2. ve 3. saatlerde kan örneği alınır. Bakılan kan şekeri değerlerinden 2 ve daha fazlası sınırın üstüne çıktığında gebeliğe bağlı diyabet tanısı konur. Bu hastalar 36. haftaya kadar 1-2 haftada bir 36. haftadan sonra haftalık kontrollere gelmelidir. Günde ortalama 2000-2200 kalori olacak şekilde 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenmelerini gerçekleştirmeli ve diyetisyen önerilerine uymalılardır. 40 haftaya kadar doğum olmazsa haftada 2 kez NST ile değerlendirme yapılır. Bebeğin ağırlığı, durumu ultrasonografi ile takip edilir. Ortalama ağırlık 4500 gr üzerinde olduğunda hasta sezaryenle doğum için değerlendirilir. Bir gebelikte oluşan diyabetin diğer gebelikte tekrarlama riski %60’dır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı