Geleceğin hekimleri beyaz önlüklerini giydi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Geleceğin hekimleri beyaz önlüklerini giydi

Geleceğin hekimleri beyaz önlüklerini giydi

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde geleceğin doktorları beyaz önlüklerini giydi. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle düzenlenemeyen törene katılamayan öğrenciler de önlüklerini giydi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Ocak 2022 Cumartesi, 14:24

Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgını sebebiyle bu tören gerçekleştirilemezken, bu yıl

beyaz önlük giyme töreninde bir ilk yaşandı ve iki dönem öğrencileri törenle beyaz önlüklerini giydi.

PAÜ Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın yanı sıra Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek Küçükatay, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel, Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, Altınbaşak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çalışkan, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu,  Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği Başkanı İbrahim Şenel, öğretim üyeleri, hayırseverler ve beyaz önlüklerini giyecek olan öğrencilerin aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören, açılış konuşmaları ile başladı.

PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel, PAÜ Tıp Fakültesi ve PAÜ Hastanesi’nin bölgenin en güçlü hastanelerinden bir tanesi olduğunu hatırlatırken, Denizli ve çevre illerden günlük yaklaşık 7 bin hastanın tedavi olmak için hastanelerine başvurduğunu söyledi. Böyle bir donanımlı bir hastanesi olduğu için PAÜ Tıp Fakültesi’ni kazanan öğrencilerin oldukça şanslı olduğu dile getiren Prof. Dr. Yüksel, bu törenle birlikte umutların güzel sonuçlar vermesi temennisinde bulundu.

PAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek Küçükatay ise, beyaz önlüğün kutsal bir sorumluluk olduğunu hatırlattı, öğrencilerden hayatlarının her safhasında beyaz önlüğün gerektirdiği sorumlulukları daima taşımalarını istedi. Prof. Dr. Melek Küçükatay, öğrencilerden mesleklerini icra ederken kolay olanı değil doğru olanı seçmelerini ve etik ilkeler doğrultusunda doğru kararlar almalarını istedi.

REKTÖR KUTLUHAN: BİZLER, TIP FAKÜLTESİ VE REKTÖRLÜK OLARAK SİZİN ÖNÜNÜZÜ AÇMAK İSTİYORUZ

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan da, doktorluğun gece gündüz tatil demeden hem fiziki hem zihinsel olarak çalışmak olduğunu söyledi.

Kutluhan, “Çalışan kazanır, siz çalıştınız kazandınız. Bitmedi yeniden çalışmaya başlayın ve kazanın. Doktorluk görmektir. Görmüyorum desen de hastaları göreceksin, onlar hep sana kendilerini gösterecekler sen hiçbir zaman görmemezlikten gelemeyeceksin. Doktorluk, anlamaktır. Anlamıyorum diyemeyecek kadar anlamaktır. Unutma, hep sen seni anlayan birini arayacak ve seni de bir doktordan başka anlayan olmayacak. Eşinin, çocuğunun annenin – babanın zamanı geldiğinde anlamasını bekleme. Doktorluk, sormaktır. Hayat boyu kendine hep soracak meslektaşına soracak, hocalarına soracaksın. Kitaplara, Google’a, Youtube soracaksın. Sakın şu soruyu sorma, böyle bir soru aklından bile geçmesin: Ben neden doktor oldum? Asla! Bu soru senin sırrını alır götürür. Kutsallığını bozar. Hep şunu sor. Daha iyi nasıl olabilirim? Doktorluk, güvenmektir. Kendine güvenen doktor olur. Güvensiz olma! Hastanın güvenini sarsacağıma bilmiyorum, anlamıyorum demeyi yeğ tut. Toplumda güveni en çok sorgulanan doktorlar olduğunu unutmayın. Güvenilir bir doktor mu sorusunu en başta kendi yakınların sana sorar. Güvenilir doktor demek her şeyi bilen doktor demek değildir. Dürüst olandır. Sınırlarını bilendir. Doktorluk, sevgidir. Hastalığı değil hastayı insanı sevmekten geçer. Hastayı seversen hasta seni sever bu sevgi teşhis ve tedavinin üstündedir. Doktorluk, mütevaziliktir” dedi.

Öğrencilere eğitim-öğretim hayatları ile ilgili tavsiyelerde bulunan ve kendi öğrencilik dönemindeki çalışma sisteminden örnekler veren Rektör Prof. Dr. Kutluhan, “Bizler, Tıp Fakültesi ve rektörlük olarak sizin önünüzü açmak istiyoruz. TUS Komitesi ile bir taraftan TUS’a, PDÖ ile bir taraftan pratik hekimliğe sizleri hazırlamak istiyoruz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın konuşmasının ardından Tıp Fakültesi’ni bu yıl kazanan öğrencilerden Mohammad Abusenenh ve Emre Can Kuzucu’ya beyaz önlüklerini giydirdi.

Törenin devamında Rektör Prof. Dr. Kutluhan, PAÜ Tıp Fakültesi ve PAÜ Hastanelerine bağışta bulunan hayırseverlere şilt verdi.

Tören, PAÜ Tıp Fakültesi’ni kazanan öğrencilere beyaz önlüklerinin giydirilmesi ile tamamlandı.

İki gün süren törenlerde, 272’si dönem 1 ve 261’i dönem 2 öğrencisi olmak üzere toplam 533 öğrenci beyaz önlüklerini giyerek hekimlik mesleğine giden süreçte ilk adımlarını attı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı