Görme engelli çocuklar diş taramasında - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Görme engelli çocuklar diş taramasında

Görme engelli çocuklar diş taramasında

Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi tarafından Denizli Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda eğitim gören çocuklar, ağız sağlığı kontrolünden geçirildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Haziran 2019 Çarşamba, 16:07

Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi tarafından 2018 yılında Denizli Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda eğitim gören çocuklar için başlatılan “Karanlığın Beyazı” projesi aralıksız devam ediyor. Görme engellilerin estetik kaygı taşımaması nedeniyle diş sağlığını ihmal etmeleri, günlük ağız bakım uygulamalarının yeterince yapılamamasının bir sonucu olarak çürük ve periodontal hastalıklara görme engelli bireylerde daha sık karşılaşılmasından yola çıkılarak başlatılan proje kapsamında okuldaki tüm çocuklar diş sağlığı taramasından geçirildi.

Diğer taraftan belirli periyotlarla çocukların diş muayeneleri, bakteri ve plak ölçümleri yapılırken, ailelere de eğitim verilerek çocuklarının ağız ve diş sağlığı hijyenine katkıda bulunuldu. Ayrıca yapılan muayeneler sonucunda tespit edilen diş çürüklerinin tedavisi Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’ne yapıldı.

Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi  Dt. İlgin Revna Kaytan projenin detaylarından bahsederek, görme duyusundaki yetersizliğin şiddetine, başlangıç dönemi ve süresine bağlı olarak ortaya çıkan fiziksel, psikolojik sosyal ve entelektüel engellerin bireyin günlük hayatında birçok alanda zorluklarla karşılaşmasına neden olduğunu söyledi. Kaytan, “Geçen yıl başladığımız projeye bu yıl ki eğitim öğretim yılında da devam ettik. Periyodik olarak çocuklarda diş muayenesi bakteri ve plak ölçümü yaptık. Taramalar sonucunda çocukların oral hijyen motivasyonları ve uygulama kabiliyetlerinin başlangıca nazaran çarpıcı biçimde iyileştiğini görebiliyoruz. Aileler de eğitimden geçerek çocuklarının ağız ve diş sağlığı hijyeninde ne yapması gerektiğini öğrettik. Hiç şüphesiz ki bu noktada diş hekimi-eğitimci-veli işbirliği ve uyumu elzem bir faktördür. Herhangi bir bedensel veya zihinsel engeli bulunmayan yetişkinlerde 6 aydan uzun kontrol süreleri ağız hijyen motivasyonunu düşürür. Söz konusu çocuklarda düzenli ve sık periyotlarla diş hekimi kontrol muayenelerinin önemi açıktır. Bu yüzden projemize gelecek yılda devam etmek istiyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı