REKLAMI GEÇ

Hayat Boyu Öğrenme projesi tanıtıldı

Hayat Boyu Öğrenme projesi tanıtıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nca başlatılan, AB’nin desteklediği ‘Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi’nin 2’inci ayağı tanıtım toplantısı, Denizli’de yapıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Eylül 2016 Çarşamba, 13:56

Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)

Denizli’de Nort Point Otel’de ‘Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi’nin 2’inci ayağı tanıtım toplantısı yapıldı. Vali Yardımcısı Ali Şanlıer, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Yaygın ve Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, proje temsilcileri, ilçe milli eğitim müdürleri, halk eğitim ve mesleki eğitim merkezlerinin müdürleri toplantıya katıldı.

Eğitim anlayışında öğrenmenin yaşı ve zamanının olmadığını belirten Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, “Hayat boyu eğitim sayesinde 60 yaşından sonra okuma yazma öğrenmek, 50 yaşında ressam olmak, 40’lı yaşlarda müzik aletini çalmaya başlamak mümkündür. Eğitimin yaşam boyu gerekli olduğu bilinmelidir. Bu proje kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geçen yıl okuma yazma ve mesleki teknik eğitim konularında 6 bin 850 kurs açıldı ve bu kurslardan 112 bin 545 kadın, 106 bin 766 erkek olmak üzere toplam 219 bin 311 kişi katıldı” dedi.

Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, projeyle eğitimini yarıda bırakmış kişilerin tekrar eğitimine devam edebileceğini ifade ederek, “Ülkemizde 570 bin kahvehane varsa ve bunlar doluysa bu projeye önem vermeliyiz. Amacımız hangi yaşta olursa olsun, herkese eğitim verilmelidir” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Yaygın ve Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül ise, projenin temel hedefinin, Türkiye’de öğrenme kültürünü yaygınlaştırmak, özellikle istihdama yönelik öğrenme programlarına erişimi ve katılımı artırmak olduğunu söyledi. Projenin “Hayat Boyu Öğrenen bir Türkiye” sloganıyla başladığını ifade eden Akgül, “Türkiye’de hayat boyu öğrenmeye katılım oranı 2006 yılında yüzde 1.8’den, 2015 yılında yüzde 4.6’ya yükselmiş olmasına rağmen, Avrupa Birliği’nin 2020 hedefi olan yüzde 15 oranına ulaşılması için planlı bir çaba sarf edilmesi gerekiyor. Hayat boyu öğrenme alanında yapılan çalışmalar, Türkiye’de öğrenme kültürünün güçlendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu ve bireylerin öğrenme sonucunda elde edebileceklerinin daha fazla farkında olmaları gerektiğini gösteriyor” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Proje Eğitim Uzmanı Donald Paterson, proje hakkında bilgi verip, tanıtımını yaptı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı