REKLAMI GEÇ

Hem duyuyorlar hem konuşuyorlar

Hem duyuyorlar hem konuşuyorlar

PAÜ Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Fazıl Necdet Ardıç ve ekibi tarafından biyonik kulak takılan 10 hasta artık hem duyuyor, hem konuşuyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 17 Mart 2015 Salı, 11:11

PAÜ Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Fazıl Necdet Ardıç tarafından bir yıl önce Denizli’nin ilk biyonik kulak ameliyatı işitme engelli bir çocuğa yapılmıştı. O zamandan bu yana gerek doğuştan işitme engelli gerekse işitmesini tamamen kaybetmiş 10’un üstünde hastaya aynı ameliyat uygulandı. Ameliyatın birinci yıldönümünde biyonik kulak takılan bütün hastalar Kulak Burun Boğaz Kliniğinde bir araya geldi. Hem kontrolleri yapıldı, hem de pasta kesilerek yıldönümü kutlandı.

ic-2

Prof.Dr.Fazıl Necdet Ardıç başkanlığındaki ekiple beraber hatıra fotoğrafları çektirildi. Hastanenin koridorları etrafta koşuşturan çocuklarla doldu. Doğuştan işitme engelli çocukların artık konuşmaya başlaması herkeste büyük mutluluk uyandırdı. İleri yaşta bu cihazı takan hastalar herkesten uzak durup içlerine kapanmışken, tekrar insanlarla görüşmeye başladıklarını ifade ettiler.

ic-1“BİYONİK KULAK MUCİZELER YARATIYOR”

PAÜ Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Fazıl Necdet Ardıç, biyonik kulak teknolojisinin doğuştan işitme engellilere ilk 2 yaş içinde, sonradan işitme yeteneğini tamamen kaybeden hastalara 10 yıl içinde takılması halinde mucizeler yarattığını söyledi. Prof.Dr. Ardıç, “İşitme cihazı gelen sesleri yükselterek kulağa verirken, biyonik kulak gelen sesleri elektriksel dalgalara çevirerek direkt işitme sinirine iletiyor. Biyonik kulak hastaya çok ileri düzey cerrahi teknikler kullanılarak takılmakta ve hastanın birçok eğitim görmesi gerekmektedir. Eğitimler sonunda hastalarımızın konuşmaya başlamaları sosyal hayatlarını da olumlu yönde etkilemektedir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı