İLİŞKİ SIRASINDA PENİSİ KIRILDI - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İLİŞKİ SIRASINDA PENİSİ KIRILDI

İLİŞKİ SIRASINDA PENİSİ KIRILDI

Denizli’de 49 yaşındaki G.Y. adlı vatandaş penisinin kırıldığı şikayeti ile Cerrahi Hastanesi uzmanlarından yardım istedi. Dr. Alper Başakçı hastaya müdahale etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Eylül 2015 Cumartesi, 12:10

Denizli’de 49 yaşındaki G.Y.’nin penisi ilişki sırasında kırıldı. Talihsiz adam soluğu Cerrahi Hastanesi’ne aldı. Zorlamaya bağlı olarak yaşanan soruna Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Alper Başakçı müdahale etti. Hemen ameliyata alınan hastanın sağlık durumu şimdi daha iyi.

Daha önce penis kırılması diye bir şey duymadığını söyleyen talihsiz G.Y.  “Bilsem tedbirli olurdum. Böyle bir sağlık problemi yaşayacağım hiç aklıma gelmezdi. O sırada sadece bir kırılma hissi oluştu. Sonrasında renk değişti ve şişme oldu. Morarmayı görünce hemen bulunduğum yerdeki sağlık kuruluşuna başvurdum. Bana uzmana görünmemi söylediler. Bu nedenle Cerrahi Hastanesi’ne gittim” dedi.

Üroloji Uzmanı Başakçı hastaların genellikle ‘kırılma sesi’ ile tarif ettikleri olayın. belli bölgede zorlanmaya bağlı oluşan yırtık kaynaklı olduğunu işaret ederken, “Penisi saran kanın toplandığı bir kılıf var. Bu kılıfın belli bir bölgesinin aşırı zorlanmaya bağlı yırtılmasından dolayı kan dışarı boşalıyor ve penis etrafında cildin altında morarma şişme ağrı gibi şikayetler birden ortaya çıkıyor.Genellikle hastalar çıt diye kırılma diye ses geldi diye anlatırlar.Sonrasında da acilen doktora gitmeleri gerekir. Penis kırılmaları penis ereksiyon halindeyken olur, normal durumunda kırılma olması beklenmez. Bu hastamız da, idrar kanalını kesmediği için, gerekli müdahaleyi vaktinde yaptık ve sağlığına kavuştu” dedi.

UTANMAYIN, HEMEN UZMANA GİDİN!
Başakçı, hastanın penisinin kırıldığını acı çekmesinden ve morarmadan anlayacağını vurgulayarak:  “Böyle durumlar utanılacak bir durum değil, aksine hastanın bundan sonraki cinsel hayatını etkileyebilecek bir olay. O yüzden acil ve doğru şekilde müdahale gerekir.  Tedavisi de, geç kalınmamışsa mümkündür. Cinsel organlar ile ilgili yaşanan durumlarda hastaların çekinceleri gereksiz. Hatta en acil şekilde uzmana gidilmelidir. Yaklaşık 1 saat kadar süren bir operasyondan sonra, normal durumlarda 1 veya 2 gün sonra taburcu ediyoruz. 6 hafta sonra da tamamen iyileşir.

Hastanın genelde ağrılı bir dönem ortaya çıkıyor. Bu yırtılma dediğimiz olay, işediği idrar kanalında da bazen yırtılma olabilir, bazen ikisi birden olabiliyor. O durumda idrar yapamaz.Bu demektir ki, olay ileri boyuttadır. Gerekirse o idrar kanalının dikilmesi gerekiyor. Tedavisi olmazsa, idrar kanalı darlığı, cinsel fonksiyon bozukluğu, enfeksiyon gibi sorunlar yaşanabiliyor” diye konuştu.

HER YAŞTA OLABİLİR
Opr.Dr. Başakçı, bu tür vakalarda geç kalınmış durumlarda kötü ihtimalle peniste eğrilik, cinsel fonksiyon bozuklukları gibi sorunlar oluşabileceği konusunda uyararak,’ kırılma olarak tabir ettiğimiz durum, cinsel fonksiyonu olan her erkekte görülebilir. 80 yaşında da olabilir, 20-30 yaşında da olabilir.Bende olmaz denemez.Penis kırılmalarından korunmak için, cinsel ilişki sırasında ani ve ters hareketlerden kaçınılması, penis sertleşme halindeyken kıvrılmaması gerekir’ dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı