O illet için büyük seferberlik - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

O illet için büyük seferberlik

O illet için büyük seferberlik

Çağımızda gelecek neslimize en büyük tehdit olarak görülen bağımlılık ile mücadele için Milli Eğitim Bakanlığı ve Yeşilay tarafından başlatılan ‘Türkiye Bağımlılıkla Mücadele’ projesi Denizli’de başladı. Vali Hasan Karahan’ın katıldığı toplantı ile okullarda görevli Rehberlik Öğretmenleri başta veliler olmak üzere birçok kesimi konu çerçevesinde bilinçlendirecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Ekim 2017 Perşembe, 10:34

Balcı Konağında düzenlenen toplantıya Vali Hasan Karahan, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Yeşilay Denizli Şube Başkanı Bünyamin Yakar ile Rehberlik Öğretmenleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Hasan Karahan, uyuşturucu ve bağımlılığın genç neslin üzerindeki tehlikeye dikkat çekti. Geçmişte ve halen günümüzde devletler arasında uyuşturucunun bir silah olarak kullanıldığını hatırlatan Vali Karahan, günümüzde bu bağımlılığa karşı çocuklarımızı hiç bulaşmadan koruyabilmenin önemine vurgu yaptı.


VALİ KARAHAN: “POLİSİN TEK BAŞINA MÜCADELESİ YETERLİ DEĞİL”
Karahan, “Uyuşturucu, alkol ya da bağımlılık bugün artık bir savaş aracı olarak kullanılıyor. Birbirini çökertme mücadelesinde pek çok yöntemin kullanıldığı gibi uyuşturucu da bunlardan biri. Bunun en büyük örneği de biliyorsunuz; tarihte en büyük afyon savaşını İngiltere Çinlilere karşı yapmıştır. Başkanımızın verdiği örnekte de İstanbul’un işgali sırasında da aynı şekilde İngiliz politikası bir etki gösterdi. Bugün de bu politikayı başkaları güçlü bir şekilde savunuyor ve kullanıyor. Nerden anlıyoruz? Çünkü bu uyuşturucunun artık bu kadar yaygın, bu kadar ucuz ve bu kadar kolay ulaşılabilir olmasının başka bir izahı yok. Bu konuda tabi ki polisiye tedbirler alınıyor, mücadeleye devam ediliyor. Ancak tek başına bu mücadele yeterli olmuyor. Topyekün bir mücadele istiyor. Her ne kadar Yeşilay’ın sorumluluğunda gözüküyorsa da bu Devletin en önemli, en temel sorumluluğu. Devletimiz kendi geleceği için gençlerini ve milletini en iyi şekilde korumak zorundadır. Dolayısıyla Yeşilay burada bu mücadelenin bayraktarlığını yapıyor, ama bağımlılıkla mücadele hepimizin hem kamu görevlisi olarak hem bu milletin bir ferdi olarak görevimiz, onun için de hepimizin gerekli gayreti göstereceğine inanıyorum. Zaten sizler gönüllü olarak projenin içindesiniz, bağımlılıkla ilgili pek çok şey söylenir ama en önemlisi hiç bulaşmamak. Merak edip nedir diye o merakı uyandıran pek çok etken ve imkân var. Tabi bu konuda medyanın da bu yönde bir eğitime alınması ve medyanın bu alandaki dilinin nasıl olması gerektiğini de konuşmak gerekiyor. Neticede öncelikle gençlerimizin böyle bir belaya hiç bulaşmadan, onların merakını uyandırmadan nasıl bir mücadele verebileceksek onu yapmalıyız. Bulaştıktan sonraki aşaması, merhalesi daha da zor çünkü. Ama o mücadeleyi de sabırla vermeliyiz. Hepimizin çoluk çocuğu var. Hepimizin ailesi var ve hepimiz risk altındayız. Kimse ‘bana olmaz’ demesin. Çok yakın örnekler yaşıyoruz, onun için hepimizin bu konuda dikkatli ve duyarlı olması lazım” dedi.

PROTOKOL İMZALANMIŞTI
Milli Eğitim Bakanlığı ve Yeşilay arasında geçtiğimiz günlerde protokol yapılmış ve Türkiye’de Bağımlılıkla Mücadele Projesi başlatılmıştı. Proje çerçevesinde, okullarda görevli Rehberlik Öğretmenleri tarafından, veliler, Okul Aile Birliği üyeleri, imamlar ve muhtarlara bağımlılık ile mücadele için eğitimler verilecek. Verilecek eğitimlerle gençlerin sadece okullarda öğretmenleri tarafından değil, aileleri ve diğer bireyler tarafından da bağımlılığa karşı korunması sağlanacak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı