REKLAMI GEÇ

“İnterneti ortak kullanmak tehlikeli olabilir”

“İnterneti ortak kullanmak tehlikeli olabilir”

Denizli’de Bilgisayar Güvenliği Uzmanı Ömer Bağcı, özellikle apartman ve sitelerde yoğun olarak, komşular arasında ortak internet kullanımının, gerçek hat sahibine büyük zararlar verebileceğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 4 Ocak 2010 Pazartesi, 16:50

Kablolu veya kablosuz (Wrilles) bağlantılarda, ortak kullanıcılardan birinin suç oluşturacak bir işlem yaptığında, savcılık tarafından bağlanılan modemin IP numarasından yararlanarak hat sahibi kişinin adresinin bulunabildiğini ifade eden Bilgisayar Güvenliği Uzmanı Ömer Bağcı, “Kablolu veya kablosuz ortak kullanım olan internetlerde yaşanan tüm olumsuzluklardan, internet hattının sahibi 1. derece sorumludur. Cezai işlemler onun adına yapılır. Örneğin herhangi bir internet hattından bilerek veya bilmeyerek birisi internete girse, oradan çocuk pornosu indirse veya devlet büyüklerine hakaret etse, fuhuş ya da uyuşturucu ticareti yapsa tek sorumlusu hattın sahibi olur. Hat sahibinin de böyle bir durumda, bunu kendisinin yapmadığını ispat etmesi gerekir. İspat edemezse zanlı konumuna düşer. Onun için her internet hattının bir kullanıcısı olmalıdır” dedi.

Akşama kadar yüzlerce kişinin giriş yaptığı internet kafelerdeki tüm bilgilerin kayıt altına alınmasının yasal zorunluluk olduğunu ifade eden Bağcı, “Yaşanabilecek bir olumsuzluğa karşı, internet kafelerdeki bilgisayarları kullanan tüm kullanıcıların, TC kimlik numaralarıyla girdikleri bütün siteler kayıt edilmek ve bir yıl boyunca saklanmak zorundadır” dedi. İş yerlerinde de 5651 sayılı İnternet Suçlarıyla Mücadele Kanunu’na göre, işverinin internet kullanımı yapan çalışanlarının internet trafiğini takip etmek zorunda olduğunu ifade eden Bağcı, “İşveren ilgili kanunla belirtilen içeriklere erişimi engelleme ve yaşanan internet trafiğini en az altı ay boyunca kayıt altında tutmak zorundadır. İşyerlerinde de yaşanacak bir internet suçunda işveren, bilgi işlem müdürü veya şirket müdürü direkt sorumludur. İşyerlerinde internet trafiğini takip eden ve depolayabilen cihazların-programların bulunması gerekir. Bu olumsuzluklarla karşı karşıya kalmak istemeyenler, belirtilen kurallara uymak zorundadır. Çağımızın vazgeçilmezi internet, doğru kullanıldığında hayatımızı çok kolaylaştırır. Komşularımıza karşı iyi olacağız, internet kullanımını ucuza getireceğiz derken zor durumda kalmamalıyız” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı