Kanser taramaları ve eğitimi için 43 bin kadına ulaşıldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kanser taramaları ve eğitimi için 43 bin kadına ulaşıldı

Kanser taramaları ve eğitimi için 43 bin kadına ulaşıldı

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği (DİKAB) işbirliğiyle başlatılan Pembe Şehir Projesi kapsamında Denizli çalışmalar sürüyor. Son çalışmada Gürsan Tekstil’de çalışan 45 kadın kanser hakkında bilgilendirildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Mart 2019 Salı, 10:47

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü kanser tarama ve eğitim çalışmalarını sürdürüyor. Denizli İş Kadıları Birliği (DİKAB) ile birlikte yürütülen “Pembe Şehir Projesi” kapsamında ise en son Gürsan Tekstil’de çalışan kadınlar kanser hakkında eğitimden geçirildi. İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Berna Öztürk’ün katılımı ile Pamukkale İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr. Ayşe Erdoğan tarafından yapılan bilgilendirmede ulusal kanser taramaları, meme ve serviks kanserinden korunma yolları ve kendi kendine meme muayenesi anlatılarak kanserde erken tanının önemine dikkat çekildi ve kadınlara tarama planlaması yapıldı.

Dr. Erdoğan, “Hayata pozitif bakmanın ve kendini sevmenin hastalıklar ile özellikle de kanserle mücadele de büyük etkisi olduğunu vurgulayarak “Kişi önce kendini, sonra hayatı ve hayatındakileri sevmeli” diye konuştu.

“2018 Yılında 43 Bin Kadınımızı Taramadan Geçirdik”
İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Berna Öztürk, kanserden korunmanın ve tedavi olmanın mümkün olduğunu, bu konuda toplum, birey ve sağlık çalışanların hepsinin sorumlulukları olduğunu söyledi. Öztürk: “Kansere karşı verilen mücadelede erken tanı büyük önem taşımaktadır. Erken tanı için rutin kanser taramalarının aksatılmadan yaptırılması gerekmektedir. İşte bu sebeple Denizli İl Sağlık Müdürlüğü olarak ‘taranmadık kadın bırakmayacağız’ diyerek 2018 yılının son aylarında başlattığımız Pembe Şehir Projesi ile hızlı bir yol kat ettik. 29 Eylül’de 10 Amazon söyleşi ile start verdiğimiz projemizi, Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı kapsamında eğitimlerle halka ulaşmaya çalıştık” dedi.

Diğer taraftan “Özellikle projemizde amaç çalışan kadınlarımıza ulaşmaktı” diyen Öztürk, “Bunun için de birçok tekstil firmamızın bayan çalışanlarına eğitimler verdik, vermeye de devam ediyoruz. Bugün de Gürsan Tekstil’de kadınlarımızı bilgilendirdik, onları KETEM taramalarına davet ettik. Tabi İlçelerimizde de yapılan çalışmalarla tarama oranlarımızı yükselttik. Denizli’de özellikle meme taramalarında ilk etapta hedef nüfusun yarısını taramayı hedeflemiştik ve biz bunu başardık. 2018 yılında il geneli yaklaşık 43 bin kadınımızı kanser taramasından geçirmiş olduk. Bu anlamda kendi sağlığına değer veren tüm kadınlarımıza, bizlere işyerlerinin kapılarını açarak destek olan tüm işletmelerimize ve eğitimleri düzenleyen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı