Kız çocuklarında jinekolojik hastalıklara dikkat! - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kız çocuklarında jinekolojik hastalıklara dikkat!

Kız çocuklarında jinekolojik hastalıklara dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uz. Dr. Ersen Eraydın, kız çocuklarında oluşan jinekolojik rahatsızlıkların bir an önce tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 25 Ağustos 2014 Pazartesi, 10:23

Denizli Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uz. Dr. Ersen Eraydın, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığının önemli konularından birinin de çocukluk yaş grubunun jinekolojik sorunları olduğunu, 0-14 yaş grubunda ortaya çıkacak kendine özgü sorunların ve bunlarla ilgili deneyimlerin kadın yaşamının önemli bir kısmını etkileyecek sonuçlar doğurabileceğini vurguladı.

0 – 14 yaş grubundaki kız çocuklarında meydana gelen kadın rahatsızlıklarının erişkin dönemde meydana gelen rahatsızlıklarla aynı tutulmaması ve yapılacak jinekolojik muayenenin kendine özgü özellikleri olması gerektiğini söyleyen Uz. Dr. Eraydın, yeni doğan kız çocuğunun jinekolojik muayenesinin doğumdan hemen sonra başladığını söyledi. Eraydın, “Kız çocuklarında vajinal bölgede bulunan dış dudaklar anne rahminden gelen östrojen hormonu nedeniyle büyük ve kabarıktır. Bu kabarıklık ilk 40 gün devam edecektir. İlk bir buçuk aydan sonra, 9 -14 yaş arası beklenen ergenliğe kadar yumurtalıklardan hormon salgılanmayacağı için dış dudaklar tekrar incelenecek ve küçülecektir. Ayrıca ilk 40 gün plasentadan gelen östrojen hormonu etkisiyle kız bebeklerde artmış bir akıntı bazılarında da adet kanaması gibi kanamalar gözlenebilecektir. Yeni doğan kız bebeğin dış genital organlarındaki anormal görüntü, klitorisin penis gibi büyümesi yüzde 90 olasılıkla doğuştan emzim eksikliğine bağlı böbrek üstü bezinden aşırı erkeklik hormonu üretilmesindendir ve tedaviye hemen başlanmalıdır. Yeni doğan kız çocuğunda dış dudaklar elle birbirinden uzaklaştırıldığında vajinal açıklık kolaylıkla görülmelidir. Vajinal delik saptanamadığında kızlık zarının doğuştan kapalı olma durumu akla gelmelidir. Ergenlik döneminde başlayacak olan adet kanaması kızlık zarının kapalı olmasından dolayı dışarı çıkamayacağı için adet olmadan önce küçük bir operasyonla kızlık zarı açılmalıdır. Ayrıca yeni doğanda en geç iki gün içinde idrar ve dışkılamanın gözlenmesi gerekmektedir” dedi.

Yeni doğan dönemden 9 – 14 yaş arası başlayan ergenliğe kadar olan çocukluk döneminde kız çocuklarında akıntı, kaşıntı, idrarda yanma, kasık ağrıları ve ciltte renk değişikliği gözlenebileceğini anlatan Uz. Dr. Ersen Eraydın dış genital organ enfeksiyonlarının bu yaştaki kız çocuklarında çok sık görüldüğünü bunun da en önemli nedeninin dış genital organın ince, yağsız ve kıldan yoksun olmasından kaynaklandığını söyledi. Kız çocuklarına verilecek doğru hijyenik eğitimlerle bu sorunun önüne geçilebileceğini belirten Eraydın, şunları söyledi: “Yünlü, pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli, günlük iç çamaşırı değiştirilmeli, banyo ve tuvaletten sonra vajinal bölge çabuk kurulanmalı. Kız çocuklarında akıntıda artma her zaman patolojik kabul edilmeyebilir. Ergenlik ve ilk adet kanaması gelmeden önce (9 – 14 yaş arası) yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonu etkisiyle artan berrak akıntı doğal ve fizyolojiktir, tedavi gerektirmez. Bazı kız çocuklarında vajina hiç gelişmemiş olabilir. Beş binde bir karşımıza çıkan vajinal agenezi dediğimiz bu durumda rahim gelişimi de değişik düzeylerde bozulmuş olabilir.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı