REKLAMI GEÇ

Klima kullanıcıları dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferit Özen, klimaların bilinçsiz kullanılmasının, üst solunum yolları enfeksiyonu, zatürre ve yüz felci gibi hastalıklara neden olabildiğini belirterek, klima kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi

/ DENİZLİHABER / 23 Temmuz 2008 Çarşamba, 00:00

Bilinçsiz klima kullanımının üst solunum yolları enfeksiyonu, zatürre ve yüz felci gibi hastalıklara neden olduğunu belirten Uz. Dr. Ferit Özen, klimanın özellikle ilk çalışmaya başladığı dönemlerde, filtresinde bekleyen birçok mikrobun havaya karışması sonucunda enfeksiyona maruz kalındığını, buna bağlı olarak da zatürre (pnömani) hastalığının geliştiğini söyledi. Özen, “Bu hastalığa lejyonella prenansi denilmekte olup, antibiyotiklerle (klaritromisin) kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Yine akciğerlerle ilgili olarak kronik bronşiti olan hastalar, klima nem oranını azaltmasından dolayı özellikle balgamın dışarı atılması zorlaşmaktadır. Bu nedenle kronik bronşiti olan hastalar, solunumla ilgili nefes darlığı, öksürük, balgamı zor atma gibi sıkıntılar yaşamaktadır” diye konuştu.

Ayrıca içeri ve dışarıdaki, sıcaklık farkı ve ani hava değişiminden dolayı vücut direncinin düşmesi ile gribal enfeksiyonların da sıklıkla görüldüğünü kaydeden Özen, aşırı sıcakta dolayı çok terleyen ve gevşeyen kasların klima ile karşılaşması sonucu aşırı kasılmasıyla myalji denilen şiddetli adale ağrılarını oluşabileceğini ifade etti. Uz. Dr. Ferit Özen, ayrıca klima kullanımında havalandırmanın direk yüzle temas etmesi sonucu nadiren de olsa yüz felcinin görülebileceğini belirtti.

Denizli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferit Özen, klima kullanımı konusunda şu noktalara özellikle dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi: “Klima, belirli zamanlarda 25-26 derecede çalıştırılmalı, klima çalışırken pencere mutlaka aralanmalı ya da odanın sıcak-soğuk hava sirkülasyonunu sağlamak için zaman zaman havalandırılmalıdır. Gece yatarken klima açık yatmak son derece sakıncalıdır. Bu nedenle yatmadan önce klima çalıştırılarak oda soğutulmalı, sonra klima kapatılarak uyunmalıdır” diye konuştu.

Uzm. Dr. Ferit Özen, ayrıca yaşlıların klimalı ortamlardan uzak durması gerektiğini belirterek, havalandırılmış odalar ve gölgelerde bulunulmasının daha sağlıklı olacağını belirtti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı