REKLAMI GEÇ

Korona sonrası ortaya çıkan cilt sorunları için neler yapılmalı?

Korona sonrası ortaya çıkan cilt sorunları için neler yapılmalı?

Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs salgını, beraberinde cilt sorunlarını da getirdi. Aşırı kolonya ve dezenfektan kullanımının yol açtığı sorunlar nedeniyle dermatoloji servislerine başvurular arttı. Denizli Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Nuran Aktekin, bu sorunları yaşamamak için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Ağustos 2020 Çarşamba, 18:13

Denizli Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Nuran Aktekin, Covid-19 pandemi döneminde maske kullanımı ve sık dezenfektan kullanımına bağlı olarak birçok kişide cilt sorunları meydana geldiğini belirterek bu durumu engellemek için neler yapılabileceğini anlattı.

Kovid-19 virüsünün neden olduğu pandeminin, tüm toplum kesimlerinde ve özellikle sağlık çalışanlarında bazı cilt sorunlarında artışa neden olduğunu dile getiren Cildiye Uzmanı Dr. Nuran Aktekin, sık dezenfektan kullanımına bağlı el egzaması, maske kullanımına bağlı yüzde kızarıklık, soyulma, hatta yaralanma ya da yüzdeki aknelerde alevlenme yakınmaları ile dermatoloji polikliniğine başvuruların bu süreçte fazlalaştığını söyledi.

CİLT SAĞLIĞINIZ İÇİN MASKE KULLANIMINDA BUNLARA DİKKAT!
Maske kullanmanın koronavirüs yayılımını azaltmada hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Uz. Dr. Aktekin, bazı önlemlerle maskeye bağlı deri reaksiyonlarının önlenebileceğini belirterek şu önerilerde bulundu:

“Öncelikle maskeler yüze tam ve rahat oturmalı, ne sıkı ne de çok gevşek olmalıdır. Her iki durumda da elimizle sık sık düzeltmek zorunda kalacağımız için elimizden maskeye ve yüzümüze mikrop bulaştırabiliriz. Maske kumaşları naylon, polyester vb. suni ürünler değil, doğal, renkiz ve pamuklu kumaştan olmalıdır. Gün içinde ter nedeniyle nemlenen maskeleri değiştirmeliyiz. Yıkanabilen maske ise tercihen sıcak suyla, parfümsüz ve hipoallerjenik çamaşır deterjanı ile yıkanmalıdır. Maske takılan zamanlarda retinol ve salisilik asit gibi cildi soyan bakım ürünleri kullanılmamalı ve makyaj yapılmamalıdır. İlla ki yapılacaksa yağsız ürünlerle hafif bir makyaj olabilir. Yine maskenin altında kalan ve kuruyan dudaklarımızı saf vazelinle nemlendirebiliriz.”

Dezenfektanların yüze uygulanmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Aktekin, “Dışarıdan eve geldiğimizde yüzümüzü parfümsüz, hafif bir yüz temizleyicisiyle yıkadıktan sonra seramid ve hiyaluronik asit gibi cildin ihtiyacı olan maddeleri içeren bir kremle nemlendirmeliyiz” dedi.

EL HİJYENİ SAĞLARKEN EGZAMA OLMAMAK İÇİN NE YAPILMALI?
El egzamalarını azaltmak adına da uyarılarda bulunan Uz. Dr. Nuran Aktekin, el yıkarken hafif non-alkali sabunlar kullanılması, el yıkanan suyun soğuk olması, ellerin yaklaşık 20 saniye yıkanması ve sabun artığı kalmayacak şekilde durulanması gerektiğini söyledi. Eldiven giymeden önce ellerin kuru olması ve hijyen aralarında uygun bir nemlendiriciyle nemlendirilmesi önerilerinde bulunan Uz. Dr. Aktekin, bu tedbirleri almanın el ve yüzdeki istenmeyen deri reaksiyonlarını azaltacağını vurguladı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı