Küçük Tayfun, yuttuğu 50 kuruştan PAÜ’de kurtuldu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Küçük Tayfun, yuttuğu 50 kuruştan PAÜ’de kurtuldu

Küçük Tayfun, yuttuğu 50 kuruştan PAÜ’de kurtuldu

Evde yalnız olduğu sırada bulduğu 50 kuruşu yutan 5 yaşındaki Tayfun Demir, Pamukkale Üniversitesi’nde gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu. PAÜ Hastanesi Çocuk Gastroenterolojisi Bilimdalı Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Halil Kocamaz, pandemi döneminde çocuklarda yabancı cisim yutma oranlarının arttığını bildirdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Temmuz 2021 Çarşamba, 14:49

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji bölümüne ailesi tarafından getirilen 5 yaşındaki Tayfun Demir’in 50 kuruş yuttuğu belirlendi. Küçük afacan gerçekleştirilen operasyonla kurtarıldı, sağlığına kavuştu.

PAÜ Hastanesi Çocuk Gastroenterolojisi Bilimdalı Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Halil Kocamaz, 2019 yılının ilk aylarından başlayarak tüm dünyaya yayılan Covid-19 sürecinin çocuklarda virüsle ilişkili sağlık sorunlarının dışında bazı riskleri de beraberinde getirdiğini söyledi.

Vanderbilt Üniversitesi’nden Dr. Katherine Black ve arkadaşları tarafından yapılan bir araştırmaya göre online eğitimin başlamasıyla birlikte evde kalan çocuklarda yabancı cisim yutma oranlarının arttığının izlendiğini dile getiren Kocamaz, “2020 yılının Mart ve Temmuz aylarında bir önceki yılın aynı dönemine göre çocuklarda yabancı cisim yutma oranının belirgin olarak arttığı saptandı. Çalışma sonucuna göre özellikle 1 ile 6 yaş arasındaki çocuklarda ve erkek cinsiyetteki çocuklarda yabancı cisim yutma oranı daha yüksekti” dedi.

YUTULAN YABANCI CİSİMLER HER ZAMAN RİSK OLUŞTURMAKTADIR
Ağıza alınan yabancı cisimlerin özellikle solunum yoluna kaçtığında hayatı tehdit edecek sorunlara yol açtığını dile getiren Kocamaz, “Yutulan yabancı cisim sindirim kanalında ise tıkanıklık, delinme, ülser gibi önemli sorunlara yol açabilir. Yutulan yabancı cisimler çoğunlukla ev ortamında bulunan madeni para, iğne, pil, oyuncak parçaları, takı ve bazen de gıda kümeleridir. Sindirim kanalındaki metal içeren yabancı cisimleri, röntgen yardımıyla kolaylıkla tespit edebiliyoruz. Yutulan yabancı cismin kesici, delici olup olmamasına, boyutuna ve özelliğine göre çocuğu değerlendirip yabancı cismin kendiliğinden sindirim kanalını terk etmesini bekleme ya da yabancı cismin bulunduğu yere göre ağızdan ya da makattan endoskopi aracılığıyla çıkarılma işlemi yolunu seçiyoruz. Son olarak bize başvuran minik hastamızın da midesindeki madeni parayı endoskopik olarak ağzından başarı ile çıkardık. Midede bulunan madeni para kesici ve delici olmadığı için nispeten düşük bir risk oluştursa da hastamıza endoskopik müdahale yaparak oluşabilecek problemleri önlemiş olduk. Yapılan çalışmanın da gösterdiği gibi pandemi sürecinde evde kalma süresi artan çocukların yabancı cisim yutma oranı artmıştır. Özellikle oyun çocuğu dediğimiz dönemde çocukların çevresindeki cisimleri ağızları sayesinde tanımaya çalıştığı unutulmamalı ve ağıza sığabilecek boyutta olan minik cisimler çevrelerinde bulundurulmamalıdır” dedi.

Dr. Halil Kocamaz çocuklarda yabancı cisim yutmanın bazen hayatı tehdit edebilecek sonuçları olabileceğini belirterek aileleri bu konuda uyardı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı